Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Asad odrzuca rozmowy z opozycją

0
Podziel się:

Negocjujemy z panem, a nie z niewolnikiem. Oni nas wykorzystują, byśmy zabijali się nawzajem.

Wojna domowa w Syrii. Asad odrzuca rozmowy z opozycją
(PAP/EPA)

Baszar al Asad odrzuca rozmowy z opozycją. Podczas przemówienia w operze w Damaszku, gdzie zgromadzili się jego zwolennicy, syryjski prezydent nazwał rebeliantów marionetkami w rękach Zachodu i terrorystami powiązanymi z al Kaidą. Jako warunek wstępny uspokojenia sytuacji w kraju uznał zakończenie wspierania opozycji przez siły zewnętrzne. * *Wezwał też do pełnej mobilizacji podczas wojny o jedność kraju i przedstawił też swoją _ inicjatywę pokojową _.

Aktualizacja 13:45

Asad przez prawie godzinę przemawiał do setek zwolenników, zgromadzonych w stołecznym centrum kultury i sztuki.

- _ Pierwsze stadium tego rozwiązania politycznego wymagałoby tego, aby regionalne mocarstwa przestały finansować i zbroić opozycję oraz aby zakończono operacje terrorystyczne _ - powiedział Asad.

Jego plan zakłada też zorganizowanie konferencji pojednawczej _ z udziałem tych, którzy nie zdradzili kraju _ oraz utworzenie nowego rządu, który zająłby się organizacją wyborów, pracami nad konstytucją oraz wprowadzaniem amnestii.

Prezydent podkreślił jednak, że jego oferta dialogu nie dotyczy ekstremistów ani osób, które jego zdaniem, są pod wpływem obcych mocarstw. Zapowiedział, że nie będzie rozmawiał z przeciwnikami. Winą za to obarcza opozycję, która jego zdaniem nie jest partnerem do rozmów, dopóki jest wspierana przez siły zewnętrzne. W transmitowanym na żywo wystąpieniu szef państwa nazwał opozycję marionetką w rękach Zachodu. - _ Negocjujemy z panem, a nie z niewolnikiem _ - mówił. Jego zdaniem rebeliantów nie należy traktować jak opozycji, ale jako wrogów kraju.

Jego zdaniem, uzbrojone grupy, które walczą z siłami rządowymi wyznają ideologię al Kaidy. Asad oskarżył rebeliantów o próbę podziału Syrii. - _ Syria jest silniejsza i pozostanie suwerennym krajem, i to niepokoi Zachód _ - grzmiał z mównicy syryjski prezydent.

Według zachodnich agencji prasowych przeciwnicy Asada najpewniej odrzucą jego plan. Dla opozycji niezbędnym warunkiem jakiegokolwiek porozumienia politycznego w Syrii jest odejście prezydenta.

W swoim wystąpieniu Asad zaapelował też o _ pełną mobilizację _. Zaprzeczył, jakoby w kraju trwało powstanie przeciwko wieloletnim rządom rodziny Asadów. - _ To jest wojna w obronie narodu _ - powiedział.

Mówił, że syryjskie wojsko walczy z grupami _ morderczych przestępców _ i dżihadystów z zagranicy. - _ To nie jest konflikt między władzą a opozycją, lecz między ojczyzną a jej wrogami _, którzy dążą do podziału kraju - stwierdził.

_ - Ten zewnętrzny atak jest bardziej niebezpieczny niż wszelkie wcześniejsze konflikty, gdyż oni nas wykorzystują, byśmy zabijali się nawzajem _ - dodał szef państwa, który wypowiadał się na tle wielkiej flagi Syrii, utworzonej ze zdjęć twarzy Syryjczyków.

Przemówienie przerywane było od czasu do czasu wznoszonymi przez publiczność okrzykami: _ Niech Bóg ochroni armię _ oraz _ Wszystko dla ciebie poświęcimy, Baszarze, krew i duszę _.

Asad podziękował m.in. Rosji i Chinom za to, że w przeciwieństwie do innych krajów, nie ingerują w wewnętrzne sprawy Syrii.

Koalicja syryjskiej opozycji odrzuciła _ inicjatywę pokojową _ przedstawioną przez Asada. Zdaniem opozycji szef państwa dąży do utrudnienia wysiłków dyplomatycznych, mających na celu zakończenie krwawego konfliktu.

- _ Asad chciał po prostu skrócić drogę do osiągnięcia rozwiązania politycznego, do którego mogłoby dojść w rezultacie nadchodzącego amerykańsko-rosyjskiego spotkania _ ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdarem Brahimim - powiedział rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych Walid al-Bunni.

- _ Opozycja nie może zaakceptować tego rozwiązania, jeśli on (Asad) i jego reżim nie odejdą _ - zaznaczył rzecznik.

Było to pierwsze wystąpienie publiczne prezydenta od czerwca 2012 roku, gdy przemawiał on na posiedzeniu nowego parlamentu. W ostatnich miesiącach rozmawiał też z dziennikarzami rosyjskiej stacji Russia Today i tureckiego dziennika _ Cumhuriyet _.

Od wybuchu w marcu 2011 roku rebelii, która przerodziła się w konflikt zbrojny przeciwko Asadowi, reżim w Damaszku nazywa rebeliantów i swoich przeciwników _ terrorystami _. Utrzymuje, że to, co dzieje się w Syrii to _ zwykły spisek _, za którym stoją Arabia Saudyjska i Katar, które finansują i zbroją rebeliantów.

W wojnie domowej, która trwa w Syrii od ponad 21 miesięcy zginęło co najmniej 60 tysięcy osób. Setki tysięcy osób uciekło z Syrii do krajów sąsiednich, między innymi do Turcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent przemówi. Pierwszy raz od 5 miesięcy Ostatni raz Asad wygłosił przemówienie z okazji 67. rocznica utworzenia armii.
Szansa na koniec wojny w Syrii? Negocjują Według rzeczniczki amerykańskiego Departamentu Stanu Victorii Nuland kolejne trójstronne rozmowy w sprawie Syrii mogą się odbyć w połowie stycznia.
Są najnowsze dane. Liczba ofiar jest szokująca Ponad 60 000 ludzi straciło życie w konflikcie syryjskim od jego wybuchu w marcu 2011 roku - poinformowała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)