Notowania

wojna na ukrainie
24.08.2014 15:26

Wojna na Ukrainie. Autor książki o Chodorkowskim: "Rosyjska władza zwariowała"

-Sądzę, że ludzie szybko ochłoną, zaraz po tym, jak spostrzegą, że ze sklepów zniknęły ryby, mięso, mleko i inne produkty - mówi Walerij Paniuszkin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anton Nossik/Wikipedia/CC 3.0)
Walerij Paniuszkin

- Od dawno mam takie wrażenie. W ostatnim czasie pogłębiło się jeszcze, bo do władz dołączyła także duża część społeczeństwa - mówi rosyjski pisarz Walerij Paniuszkin, który działania Rosji na Ukrainie ocenia jako aneksję ziem cudzego państwa i naruszenie międzynarodowych praw.

Paniuszkin to m.in. autor - wydanych także w Polsce - książek _ Michaił Chodorkowski: więzień ciszy _ i _ Gazprom: rosyjska broń _. Jest gościem festiwalu Literacki Sopot, który w tym roku poświęcony jest literaturze rosyjskiej.

Poproszony o komentarz do konfliktu między Rosją a Ukrainą, Paniuszkin powiedział, że _ już od dawno ma odczucie, iż rosyjska władza dosłownie zwariowała _. _ W ostatnim czasie to wrażenie pogłębiło się jeszcze, bo do władz dołączyła także duża część społeczeństwa _ - dodał.

_ - Myślę jednak, że jest to tylko chwilowe nasilenie tego szalonego rosyjskiego szowinizmu. Sądzę, że ludzie szybko ochłoną, zaraz po tym, jak spostrzegą, że ze sklepów zniknęły ryby, mięso, mleko i inne produkty. Poza tym oddziaływanie propagandy na społeczeństwo jest zazwyczaj krótkotrwałe _ - powiedział pisarz.

Zdaniem Paniuszkina Rosja zachowuje się w sprawie Ukrainy _ absolutnie potwornie _. _ Trzeba jednak przyznać, że także Ukraina postępuje w tej sprawie głupio _ - powiedział, przypominając jedną z pierwszych decyzji nowych ukraińskich władz było przyjęcie ustawy, którą uznano za dyskryminację języka rosyjskiego. _ - Inna sprawa, że to prawo szybko zostało zmienione, ale samo jego przyjęcie dało Rosji powód do wojny _ - powiedział Paniuszkin.

Zdaniem pisarza, największym problemem współczesnej Rosji _ nie jest brak wolności, choć oczywiście niedostatek wolności jest odczuwalny _.

_ - Jednak tym, przeciwko czemu najbardziej protestujemy, jest nadmiar okrucieństwa. Moi znajomi w Moskwie odbierają wojnę na wschodniej Ukrainie przede wszystkim właśnie jako okrucieństwo. Jest dla nas jasne, że zostały zaanektowane ziemie cudzego państwa i naruszone prawa międzynarodowe. Ale najważniejsze wydaje się nam, że ludzie, którzy postanowili "odrodzić rosyjski świat" zupełnie nie pomyśleli, że w tym świecie giną ludzie. Dusimy się od tego nadmiaru okrucieństwa _ - mówił Paniuszkin w czasie jednej z debat na festiwalu.

Dramaturg Jelena Gremina, która jest m.in. autorką sztuki _ Dwóch w twoim domu _ opowiadającej o areszcie domowym białoruskiego działacza Uładzimira Niaklajeu, oceniła konflikt rosyjsko-ukraiński jako _ wielką próbę _. - _ To straszne, że trwa wojna, straszne, że leje się krew. Nie mogę się do tego odnosić inaczej niż marząc, aby to się zakończyło, bo uważam, że nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie _ - powiedziała Gremina.

_ - Wszyscy demonizują Putina, a ja sądzę, że najważniejszym wewnętrznym problemem Rosji jest to, że ludzie tak szybko godzą się na niewolę, na agresję oraz nienawiść i na to, by być ich częścią. (...) Boję się, że doszło już do takiego punktu, z którego nie ma odwrotu i już nigdy nie będzie tak, jak wcześniej _ - dodała Gremina.

Autorka poczytnych kryminałów, z których wiele przetłumaczono także na język polski, była milicjantka Aleksandra Marinina, nie chciała wypowiadać się na temat sytuacji rosyjsko-ukraińskiej, tłumacząc to brakiem wiarygodnych informacji.

_ - W pierwszej kolejności jestem prawnikiem i taki właśnie - prawniczy - mam sposób myślenia: nigdy nie opieram swoich opinii na informacjach, które usłyszałam wyłącznie od jednej strony. Tym bardziej nie będę wyciągać wniosków na temat zdarzeń, których nie widziałam na własne oczy. Jest dla mnie jasne, że mamy do czynienia z wojną informacyjną, ale nie czytam tego, co piszą w Internecie, bo tam mogą znajdować się informacje, których zamieszczenie zostało opłacone _ - powiedziała pisarka.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna na ukrainie, wojna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz