Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Majdan świętuje Dzień Niepodległości

0
Podziel się:

W Kijowie centrum obchodów stał się słynny plac, gdzie kilkadziesiąt tysięcy osób przyszło po to, aby obejrzeć paradę wojskową.

Wojna na Ukrainie. Majdan świętuje Dzień Niepodległości
(PAP/EPA.)
bETGHaDF

Ukraińcy obchodzą 23. rocznicę uzyskania niezależności. W Kijowie centrum obchodów stał się słynny plac, gdzie kilkadziesiąt tysięcy osób przyszło po to, aby obejrzeć paradę wojskową.

Jeszcze nigdy Dzień Niepodległości nie był obchodzony w sytuacji, gdy sama niepodległość Ukrainy jest zagrożona. Dlatego szczególnie oklaskiwane były wojska jadące na front. Anna z Kijowa nie pamięta, aby Ukraińcy tak świadomie obchodzili to święto. Jej zdaniem, parada wojskowa podnosi duch patriotyzmu.

Wielu osobom, które obserwowały maszerujących żołnierzy, kręciła się łza w oku. Codziennie z frontu przychodzą bowiem informacje o zabitych wojskowych przez wspieranych przez Moskwę bojówkarzy.

bETGHaDH
    *

fot: EPA/TATYANA ZENKOVICH

Wszyscy rozmówcy reportera Polskiego Radia byli jednak zgodni, że wojna spowodowała wyjątkowe poczucie wspólnoty wśród Ukraińców. Diana z Kijowa mówi, że dopiero teraz po 23 latach rodzi się prawdziwy naród. Jej zdaniem, dotąd Ukraińcy żyli, jak w kokonie, we śnie, dopiero teraz się przebudzili.

bETGHaDN

Wojna przeszkadza jednak w budowie państwa, na przykład, hamuje reformy. Pieniądze, które mogły być skierowane na rozwój kraju są przeznaczane na armię. Dlatego Ukraińcy mają nadzieję, że 24. rocznicę będą obchodzić już w pokoju.

Zobacz ostrzał szpitala w Doniecku

Prześmiewcza defilada w Doniecku

Z kolei prorosyjscy separatyści zmusili do przemaszerowania przed tłumem grupę kilkudziesięciu ukraińskich jeńców w okupowanym Doniecku, na wschodzie Ukrainy - informują agencje Reuters i AFP. Reuters, powołując się na świadków zdarzenia, pisze, że jeńcy szli główną ulicą Doniecka ze spuszczonymi głowami; byli nieogoleni, brudni, ubrani w mundury lub po cywilnemu.

Przez megafony ogłoszono: _ Widzimy teraz ludzi, których przysłano, by nas zabili _.

bETGHaDO

Następnie schwytanych Ukraińców zgromadzono na placu Lenina w centrum miasta, gdzie tłum gwizdał i krzyczał _ faszyści _, _ na kolana _. Kilka osób rzuciło w jeńców różnymi przedmiotami, m.in. butelkami.

Po przemarszu ulicami, którymi wcześniej szli jeńcy, przejechały samochody do czyszczenia ulic. Według Reutera miał być to gest lekceważenia wobec schwytanych Ukraińców.

Czytaj więcej w Money.pl

bETGHaEi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)