Notowania

wojna na ukrainie
24.08.2014 20:02

Wojna na Ukrainie. Merkel o spotkaniu Poroszenko z Putinem

Jutro w Mińsku odbędzie się szczyt z udziałem Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Unii Europejskiej. W rozmowach będą uczestniczyli prezydenci Poroszenko i Putin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Angela Merkel i Petro Poroszenko

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa z prezydentem Rosji nie należy się spodziewać przełomu; NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów.

W wywiadzie dla telewizji publicznej ARD Merkel wyjaśniła, że jej wizyta w Kijowie służyła przygotowaniu spotkania, które odbędzie się w stolicy Białorusi Mińsku. - To spotkanie _ z pewnością nie przyniesie jeszcze przełomu _ - zastrzegła szefowa niemieckiego rządu, dodając, że czuje się w obowiązku _ ostudzić oczekiwania _.

We wtorek ma się odbyć w Mińsku szczyt z udziałem Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Unii Europejskiej. W rozmowach będą uczestniczyli prezydenci Poroszenko i Putin.

_ - Jeśli chce się znaleźć rozwiązanie, to trzeba ze sobą rozmawiać _ - podkreśliła niemiecka kanclerz. Jak zaznaczyła, kryzys na Ukrainie można rozwiązać jedynie za pomocą metod politycznych, a Niemcy oraz cała Unia Europejska chcą w tym pomóc. _ - Środkami wojskowymi nie rozwiąże się tego kryzysu _ - powiedziała Merkel.

Kanclerz Niemiec wskazała na trzy grupy tematów, co do których istnieje różnica zdań, wymieniając decentralizację Ukrainy, stosunki gospodarcze z UE oraz dostawy energii. - _ Naród ukraiński oczywiście musi mieć możliwość wyboru własnej drogi _ - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że opowiada się za integralnością terytorialną ukraińskiego państwa.

Merkel zastrzegła, że jej celem nie jest _ szkodzenie _ Rosji. - _ Chcemy utrzymywać dobre relacje handlowe i rozsądne stosunki także z Rosją. Jesteśmy skazani na siebie _ - powiedziała.

Pytana o wrześniowy szczyt NATO Merkel powiedziała, że Sojusz podejmie decyzje, które umożliwią _ szybką reakcję _ w razie potrzeby. - _ Ukrainie możemy zaproponować współpracę; członkostwo w Sojuszu nie znajduje się w agendzie _ - wyjaśniła. Przypomniała, że istnieje Rada NATO-Ukraina i że Poroszenko przyjedzie do Walii, by wziąć udział w obradach tego gremium. _ - Jak powiedziałam, nie chodzi o członkostwo (Ukrainy) w Sojuszu _ - powtórzyła szefowa niemieckiego rządu w rozmowie z ARD.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz