Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. NATO: ten kryzys to dla nas lekcja

0
Podziel się:

Sojusz ma już siły szybkiego reagowania (ang. NATO Response Force), ale w ocenia generała Adrian Bradshawa, z-cy dowódcy sił NATO, brakuje sił bojowych o bardzo wysokiej gotowości.

Wojna na Ukrainie. NATO: ten kryzys to dla nas lekcja
(PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Ingerencja Rosji w konflikt na Ukrainie pokazała, że NATO potrzebuje sprawniejszych sił szybkiego reagowania, które mogłyby zostać rozmieszczone, gdyby Moskwa zagroziła militarnie któremuś z państw Sojuszu - ocenił wczoraj zastępca dowódcy sił NATO w Europie.

_ Krótko mówiąc, jeśli (Rosjanie) rozmieszczą kilkadziesiąt tysięcy (żołnierzy) sił konwencjonalnych wzdłuż granicy z państwem należącym do NATO, tak jak zrobili to w przypadku Ukrainy, to takie państwo członkowskie musi wiedzieć, że NATO zdecyduje się na odpowiednią obecność o charakterze obronnym na jego terytorium _ - powiedział brytyjski generał, sir Adrian Bradshaw, w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press.

Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki musi być w stanie rozmieścić takie siły, _ aby skompensować tę presję (ze strony Rosji) tak długo, jak będzie to potrzebne _. Zastrzegł jednocześnie, że nie ma na razie żadnych oznak, by Rosja zamierzała wywierać militarną presję na jakikolwiek kraj NATO.

_ Nie mówimy, że (Rosjanie) planują to zrobić, nie mówimy, że są jakiekolwiek wskazówki, że mają teraz jakikolwiek kraj NATO na myśli _ - powiedział generał Bradshaw. _ Mówimy jedynie, że na wypadek takiej ewentualności nasze siły muszą mieć właściwe zdolności reagowania _ - zaznaczył.

NATO ma już siły szybkiego reagowania (ang. NATO Response Force), ale w ocenia generała Bradshawa brakuje sił bojowych o _ bardzo wysokiej gotowości _. Dodał, że dowódcy NATO uważają, iż takie jeszcze sprawniejsze wojska są potrzebne, ale ich utworzenie będzie zależało od decyzji przywódców politycznych państw NATO, którzy spotkają się we wrześniu na szczycie Sojuszu w Walii.

Generał Bradshaw był zastępcą dowódcy sił NATO w Afganistanie, zanim w marcu objął stanowisko zastępcy dowódcy sił NATO w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)