Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie skończy się dla Francuzów wcześniej

0
Podziel się:

W misji bierze udział ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy francuskich. Od 2001 roku poległo 87 z nich.

Wojna w Afganistanie skończy się dla Francuzów wcześniej
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande potwierdził, że wycofanie francuskich sił bojowych z Afganistanu rozpocznie się w lipcu, a zakończy pod koniec 2012 roku. W afgańskiej prowincji Kapisa zginęło czterech francuskich żołnierzy.

[aktualizacja 17:35]

Wycofanie francuskich żołnierzy do końca 2012 roku, czyli na dwa lata przed terminem wyznaczonym przez NATO, było jedną z wyborczych obietnic Hollande'a, który zwyciężył w wyborach prezydenckich 6 maja.

_ - Należy zrobić wszystko, by nasze siły wypełniły zobowiązania, ale przy jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa i jak największej trosce o życie żołnierzy; podejmuję to zobowiązanie i będę gwarantem tej operacji _ - oświadczył prezydent w Tulle, gdzie uczestniczy w uroczystości upamiętnienia masakry cywilów dokonanej przez nazistów 9 czerwca 1944 roku.

Dodał, że misja francuskich żołnierzy _ koncentrowała się na umożliwieniu Afgańczykom jak najszybszego przywrócenia suwerenności _. W deklaracji dla dziennikarzy wyraził uznanie dla francuskich żołnierzy. - _ Z uznaniem wypowiadam się o ich poświęceniu i odwadze, znam siłę charakteru francuskich żołnierzy w Afganistanie. Przekazuję ich rodzinom wyrazy solidarności i otuchy od narodu francuskiego _ - mówił Hollande.

Poinformował, że zostanie ogłoszona żałoba narodowa, ale nie sprecyzował jej formy ani daty. Zapewnił, że ranni w ataku zostaną jak najszybciej przetransportowani do kraju.

W przeprowadzonym dziś samobójczym zamachu zginęło czterech francuskich żołnierzy i jeden z ich afgańskich tłumaczy. Pięciu żołnierzy zostało ponadto rannych, w tym trzech ciężko.

Według rzecznika afgańskiego MSW sobotniego aktu terroru dokonał zamachowiec samobójca przebrany za kobietę w burce. Wszczęto śledztwo mające wyjaśnić okoliczności ataku.

Minister obrony Jean - Yves Le Drian ma się jutro udać do stacjonujących w Afganistanie jednostek. Media nad Sekwaną podają, że do zamachu przyznali się talibowie.

W misji pokojowej udział bierze ponad trzy i pół tysiąca żołnierzy francuskich. Od końca 2001 roku poległo 87 Francuzów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy prezydent Francji komplikuje plany NATO Francja nie zostanie w Afganistanie dłużej niż do końca roku. Zapowiada jednak wsparcie misji w tym kraju na inne sposoby. Taką deklarację zgłosił prezydent Francji Francois Hollande, po rozmowach z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą w Białym Domu.
Premier Wielkiej Brytanii ostrzega kraje NATO Natomiast prezydent Francji ogłosił, że francuskie siły opuszczą kraj do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO.
Nieoczekiwana deklaracja prezydenta Francji - _ Dialog musi się jeszcze raz rozpocząć, im szybciej tym lepiej _ - podkreślił nowo wybrany szef francuskiego państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)