Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
17.06.2014 13:57

Wojna w Iraku. Dżihadystom udało się zdobyć największą rafinerię ropy

Walki z rebeliantami trwają zaledwie 60 km na północny wschód od Bagdadu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zoriah/Flickr)

Sunniccy rebelianci, którzy kontynuują ofensywę przeciwko irackim siłom rządowym, zaatakowali komendę policji w prowincji Dijala na północy kraju. Zginęło minimum 44 aresztantów. Dżihadystom udało się też otoczyć największą w Iraku rafinerię ropy w Bajdżi.

Agencja Associated Press pisze we wtorek, że na temat ataku na posterunek policji napływają sprzeczne informacje. Budynek miał być zaatakowany w poniedziałek wieczorem przez dżihadystów, którzy próbowali uwolnić przetrzymywanych tam ludzi. Broniący posterunku bojownicy szyiccy, wspierający policjantów, mieli zastrzelić aresztowanych - poinformowali agencję AP funkcjonariusze, którzy byli świadkami zdarzenia.

Informacje te wydaje się potwierdzać relacja pracownika kostnicy w stolicy prowincji Bakubie, który powiedział, że na wielu przywiezionych ciałach stwierdzono rany postrzałowe w głowę i klatkę piersiową.

Irackie wojsko obarcza zaś odpowiedzialnością za śmierć aresztantów bojowników z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy mieli ostrzelać moździerzami komendę policji zabijając 52 zatrzymanych.

Tymczasem w Bajdżi, w prowincji Salah ad-Din, bojownikom ISIL udało się we wtorek otoczyć największą w kraju rafinerię. Pracownicy obiektu poinformowali agencję Reutera, że rafineria jest nadal kontrolowana przez siły rządowe, ale wstrzymano produkcję, a zagraniczni pracownicy zostali ewakuowani.

Walki z dżihadystami trwają też w Bakubie znajdującej się zaledwie 60 km na północny wschód od Bagdadu oraz w Tal Afar w północno-zachodnim Iraku.

Bojownicy ISIL opanowali w ubiegłym tygodniu znaczne obszary północnego Iraku, w tym dwumilionowe miasto Mosul. Dżihadyści mieli też dokonać w Tikricie na północy kraju masakry 1700 pojmanych żołnierzy irackiej armii.

Czytaj więcej w Money.pl
Terroryści z Syrii szkolili się w Madrycie W ciągu 3 lat w Hiszpanii aresztowano 48 islamistów. Ostatnią akcję policja przeprowadziła 30 maja w Melilli. Rozpracowano tam 6-osobową siatkę, która wysyłała ochotników na wojnę do Syrii.
Rząd Iraku bezbronny. USA przyjdzie z pomocą? W sprawie pogarszającej się sytuacji w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych Turcji. W ostatnich dniach dżihadyści porwali w Mosulu ponad 70 tureckich obywateli.
Rebelianci uprowadzili konsula z rodziną Uprowadzonych zabrano z konsulatu do bazy bojowników. Władze tureckie potwierdziły, że skontaktowały się przedstawicielami dżihadystów i że żadnemu z uprowadzonych nic się stało.
Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz