Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Iraku. Rząd Niemiec dostarczy irackim Kurdom broń przeciwpancerną

0
Podziel się

Berlin przeznaczy dodatkowo 50 mln euro na pomoc humanitarną dla irackich uchodźców - podała agencja dpa.

Niemcy wspomogą irackie oddziały</br>
Niemcy wspomogą irackie oddziały</br> (ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bCYZczqt

Niemcy dostarczą Kurdom walczącym z islamistami w północnym Iraku broń przeciwpancerną i karabiny automatyczne - postanowiono na spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z szefami resortów obrony, spraw zagranicznych i gospodarki.

Wśród broni przeznaczonej dla Kurdów znajduje się 30 wyrzutni przeciwpancernych Milan wraz z 500 rakietami oraz 8 tys. karabinów szturmowych G3 i G36. Rząd przeznaczy dodatkowo 50 mln euro na pomoc humanitarną dla irackich uchodźców - podała agencja dpa.

Minister obrony Ursula von der Leyen poinformowała, że niemieckie uzbrojenie przeznaczone jest dla jednostki wojskowej liczącej 4 tys. żołnierzy. _ Sytuacja w Iraku jest krytyczna _ - powiedziała minister, zarzucając bojownikom Państwa Islamskiego _ bezlitosną brutalność _.

bCYZczqv

Gotowość do przekazania broni i amunicji kurdyjskim bojownikom w północnym Iraku, walczącym z islamskimi dżihadystami, niemiecki rząd zasygnalizował w zeszłym tygodniu zastrzegając, że musi ustalić, jakie są potrzeby Kurdów i jakimi możliwościami dysponuje.

Decyzja o wysłaniu broni oznacza zwrot w polityce Niemiec. Dotychczas władze w Berlinie jedynie udzielały pomocy humanitarnej uciekinierom w północnym Iraku. Rząd Niemiec sugerował ponadto, że może wysłać sprzęt wojskowy, ale nie służący do zabijania - hełmy, kamizelki kuloodporne, noktowizory i ciężarówki.

Obowiązujące od 2000 roku dyrektywy dotyczące eksportu broni zakazują wysyłania jej w regiony ogarnięte konfliktami, dopuszczają jednak wyjątki od tej zasady w przypadkach, gdy jest to zgodne z niemieckim interesem. Berlin obawia się, że dostarczona Kurdom broń może zostać w przyszłości wykorzystana przez nich do walki o odłączenie się od Iraku.

O decyzji rządu Merkel poinformuje dzisiaj parlament. Bundestag wypowie się na ten temat, nie może jednak zmienić decyzji rządu. Deputowani mają decydujący głos przy wysyłaniu żołnierzy niemieckich na misje zagraniczne.

bCYZczqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)