Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
07.06.2012 20:39

Wojna w Syrii. Obserwatorzy nie dotrą na miejsce masakry

Szef ONZ-owskich obserwatorów w Syrii oświadczył, że armia syryjska uniemożliwiła im dotarcie do wsi al-Kubeir w prowincji Hama,

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Szef ONZ-owskich obserwatorów w Syrii, gen. Robert Mood, oświadczył, że armia syryjska uniemożliwiła im dotarcie do wsi al-Kubeir w prowincji Hama, gdzie w środę zginęło w masakrze - według opozycji - 80 osób cywilnych, w tym 22 dzieci i 20 kobiet.

Obserwatorzy - oświadczył Mood w ogłoszonym oficjalnie komunikacie - zostali zablokowani przez wojsko i grupy uzbrojonych cywilów na różnych punktach kontrolnych. Ostrzegano ich, że znajdą się w niebezpieczeństwie, jeśli spróbują dotrzeć do wioski al-Kubeir.

_ - Mimo ryzyka, jakie podejmują, obserwatorzy starają się dotrzeć do tej miejscowości _ - oświadczył generał. Wyraził zaniepokojenie z powodu trudności, jakie stwarza się obserwatorom, aby uniemożliwić im _ obserwację, ocenę oraz informowanie _.

Zablokowani na drodze do al-Kubeir eksperci przysłani z ramienia ONZ skierowali się do pobliskiej miejscowości Morek. W drodze ostrzelano jeden z ich pojazdów, ale obyło się bez ofiar.

W piątek, jak poinformowały źródła ONZ-owskie, obserwatorzy ponowią próbę przedostania się do miejsca środowej masakry ludności cywilnej.

Tymczasem syryjskie media rządowe rozpowszechniły oficjalną wiadomość, według której obserwatorom udzielono wszelkiej pomocy w dotarciu do al-Kubeir.

Oficjalna syryjska agencja Sana oskarżyła o masakrę w al-Kubeir _ grupę terrorystów _, którzy _ zabili 9 osób, w tym kobiety i dzieci _.

300 obecnych w Syrii obserwatorów z ramienia ONZ próbuje ocenić sytuację po wprowadzeniu obowiązującego teoretycznie od 12 kwietnia zawieszenia broni w Syrii.

Opozycyjna Wolna Armia Syryjska ogłosiła w czwartek komunikat następującej treści:

_ - W środę ok. godziny 14 czasu miejscowego trzy czołgi wjechały do wsi al-Kubeir złożonej z 25 domów i ostrzelały ją. Godzinę później członkowie milicji _szabiha" wspierani przez wojsko wjechali kilkoma samochodami i autobusami do wsi i rozpoczęli masakrę ludności. Zamordowali dziesiątki osób, strzelając z małej odległości".

_ - Nowym sposobem zabijania jest dla nich palenie ludzi żywcem _ - powiedział jeden ze świadków tych wydarzeń w wiosce zamieszkanej przez sunnicką większość, którą zwalcza prezydent Syrii Baszara el-Asada. On sam jest alawitą.

Masakra w al-Kubeir to już drugi masowy mord w ciągu niespełna dwóch tygodni, po dokonanym 25 maja w miejscowości Hula, w prowincji Hims, gdzie zginęło ponad sto osób. To krwawe wydarzenie przyczyniło się do wzmożenia presji międzynarodowej na rząd w Damaszku.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w czwartek, iż rząd Baszara el-Asada _ utracił wszelkie prawo do sprawowania władzy _.

Szefowa dyplomacji europejskiej Catherine Ashton potępiła nową masakrę jako zbrodnię, której _ nie wolno wybaczyć _. Zażądała _ wszechstronnego dochodzenia _ w sprawie _ potwornych zbrodni _.

Biały Dom w czwartkowym komunikacie nazwał mordowanie cywilnej ludności w al-Kubeir _ obrazą godności człowieka i sprawiedliwości _" i wezwał kraje, które popierają jeszcze syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, aby przyłączyły się do działań mających na celu polityczną transformację w Syrii.

Rosja i Chiny blokują dotąd bardziej zdecydowane działania ONZ przeciwko reżimowi syryjskiemu.

Rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz oświadczył w czwartek, że Rosja domaga się _ surowej kary _ dla odpowiedzialnych za masakry dokonane w Syrii.

Agencja AFP, podsumowując w czwartek na podstawie danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ofiary w ludziach w toku rozpoczętego 15 marca 2011 r. powstania ludowego przeciwko rządom Baszara el-Asada podaje liczbę ponad 13 400 zabitych. Są to w większości cywile, którzy zginęli z rąk wojska i rządowych sił bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
"Asad musi ustąpić i opuścić kraj". Posłucha? Według amerykańskiej sekretarz stanu prezydent Syrii Baszar el-Asad musi przekazać władzę i opuścić swój kraj.
Nowa grupa koordynacyjna. Czy to pomoże Syrii? Nad sytuacją w Syrii ciągle głowi się społeczność międzynarodowa. Oto nowy pomysł Hillary Clinton i unijnych urzędników.
Masakra 100 osób w Syrii. Rząd: to nie my Wśród zabitych są kobiety i dzieci. Sytuacja w Syrii cały czas się zaostrza.
Tagi: wojna w syrii, syria, wojna, zamieszki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz