Notowania

wojna w syrii
10.08.2012 21:29

Wojna w Syrii. Turcy chcą zabezpieczyć się przed Kurdami

Turcja rozważa utworzenie po syryjskiej stronie swej południowej granicy pięciu stref bezpieczeństwa. Ma to zabezpieczyć przed przenikaniem na jej terytorium kurdyjskich partyzantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Turcja zamierza zabezpieczyć się przed przenikaniem na jej terytorium kurdyjskich partyzantów i rozważa utworzenie po syryjskiej stronie swej południowej granicy pięciu _ stref bezpieczeństwa _ - napisał stambulski dziennik _ Cumhuriyet _.

W ten sposób, jak pisze gazeta, powołując się na źródła rządowe, Turcja zamierza zminimalizować spodziewane następstwa wzmocnienia się w wyniku wojny domowej w Syrii kurdyjskiego ruchu partyzanckiego.

Jest to _ jedno z rozwiązań _ rozważanych przez rząd turecki, jak pisze cytowany dziennik.

Ewentualne _ strefy bezpieczeństwa _, które mogą być utworzone _ bez ostrzeżenia _ - dodaje _ Cumhuriyet _ - sięgałyby 20 kilometrów w głąb terytorium Syrii i zostałyby usytuowane wzdłuż ważniejszych arterii komunikacyjnych.

Już w niedzielę premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (na zdję ogłosił, że trzy brygady wojsk tureckich przeprowadzają manewry w sąsiedztwie granicy z Syrią.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców ogłosił w piątek, że władze tureckie zapowiedziały utworzenie na swym terytorium 13 nowych obozów dla uciekinierów z Syrii oprócz dziewięciu już istniejących.

Liczba syryjskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Syrii, już przekroczyła 50 000. Od czasu rozpoczęcia przed 12 dniami syryjskiej ofensywy rządowej przeciwko powstańcom w Aleppo, leżącym 40 km od granicy Turcji, wzrosła ona co najmniej o 6 000.

Łączna liczba Syryjczyków, którzy od czasu wybuchu powstania w Syrii szukali schronienia w sąsiednich krajach, zbliża się - według danych ONZ - do 270 000.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja ostrzega. Może użyć broni chemicznej? - _ Trzeba podjąć kroki międzynarodowe w celu rozprawienia się z rosnącą ilością wojsk reżimu Baszara el-Asada wokół Aleppo i groźbami syryjskiego rządu użycia broni chemicznej _ - oświadczył Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Grożą Syrii interwencją. Będzie "nowa era" Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj może podjąć działania przeciwko organizacjom terrorystycznym w północnej Syrii.
Ostrzegają Iran w "przyjazny sposób" Wzburzenie wywołała wypowiedź irańskiego generała, który oskarżył Ankarę o podsycanie krwawego konfliktu w Syrii.
Tagi: wojna w syrii, turcja, syria, wojna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz