Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
17.05.2012 11:31

Wojna z Iranem? USA mają plan ataku

Biały Dom ujawnia, kiedy zdecyduje się na użycie siły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Master Sgt. Ken Hammond/defenselink.mil)

Plany ewentualnego uderzenia na Iran są gotowe i opcja taka jest w zasięgu możliwości - powiedział ambasador USA w Izraelu, na kilka dni przed rozmowami Teheranu ze światowymi potęgami, które podejrzewają Iran o pracę nad bronią jądrową.

Tak jak Izrael, USA rozważają użycie siły jako ostatecznego sposobu na powstrzymanie Iranu przed wzbogacaniem uranu do produkcji bomby. Iran utrzymuje, że jego program nuklearny ma czysto cywilne cele.

_ - Byłoby lepiej rozwiązać to drogą dyplomatyczną i poprzez naciski niż użyć siły _ - powiedział ambasador Dan Shapiro w izraelskim radiu wojskowym._ - To jednak nie oznacza, że taka opcja nie jest w pełni osiągalna, że nie jest gotowa _ - dodał.

USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy używają sankcji i negocjacji, próbując wyperswadować Iranowi wzbogacanie uranu, z którego można produkować paliwo do reaktorów, izotopów wykorzystywanych w medycynie, ale też - przy wyższym stopniu wzbogacenia - do bojowych ładunków jądrowych.

Rozmowy z Iranem grupy sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy) mają się odbyć 23 maja w Bagdadzie.

Izrael, który, jak się domniemuje, jest jedynym państwem na Bliskim Wschodzie, które dysponuje arsenałem atomowym, czuje się zagrożony potencjalnym wejściem Iranu w posiadanie takiej samej broni i sugeruje dokonanie prewencyjnego uderzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zdeterminowany. Zostało niewiele czasu Izrael podkreśla, że broń jądrowa w rękach Iranu byłaby zagrożeniem dla egzystencji państwa żydowskiego. Tel Awiw zapowiada, że w żadnym razie do tego nie dopuści.
"Zaatakujemy USA i Izrael w taki sam sposób" _ Amerykanie popełniają wielki błąd, jeśli sądzą, że przez grożenie zniszczą irański naród _ - stwierdził Chamenei
Izraelczycy ujawnili, co myślą o ataku na Iran Zdecydowana większość albo sprzeciwia się wojnie, albo opowiedziałaby się za nią tylko pod warunkiem udziału USA.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz