Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prawie 100 tysięcy miejsc pracy czeka na chętnych. Gdzie można przebierać w ofertach?

Prawie 100 tysięcy miejsc pracy czeka na chętnych. Gdzie można przebierać w ofertach?

Fot. East News

Według najnowszego raportu GUS na chętnych czekało na koniec trzeciego kwartału aż 95,5 tysiąca wolnych miejsc pracy. Najwięcej w województwie mazowieckim. Ale wcale nie jest tak różowo, jak można by się spodziewać po takiej statystyce. Stopniowo spada tempo tworzenia nowych stanowisk i rośnie liczba zwolnień.

Coraz trudniej firmom znaleźć pracownika. Bezrobocie zeszło do poziomów najniższych za czasów trzeciej Rzeczpospolitej i teraz to po stronie pracodawcy jest konieczność odpowiedniego zachęcenia kandydata, by zdecydował się na zatrudnienie.

W końcu trzeciego kwartału 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy w firmach wynosiła 95,5 tys. i była wyższa niż w kwartale poprzednim o 1,2 tys., tj. o 1,2 proc. - podaje GUS w swoim najnowszym raporcie „Monitoring Rynku Pracy”. W porównaniu z trzecim kwartałem roku poprzedniego liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 22,3 tys., tj. o aż 30,5 proc.

Większość z nieobsadzonych miejsc jest w sektorze przemysłowym. Na chętnych czeka tam 25,7 tysięcy stanowisk, a ponad połowa z nich w dużych, prywatnych firmach.

Kolejnym sektorem zgłaszającym braki kadrowe jest handel, gdzie chce się bezskutecznie zatrudnić 18,3 tysięcy osób. Tu co ciekawe najwięcej wakatów jest w małych sklepach. Najwyraźniej większe jednostki potrafiły skuteczniej zachęcić pracowników.

Najwięcej ofert pracy czeka na chętnych w województwie mazowieckim - poszukiwanych jest tu 21,5 tysiąca osób, co stanowi ponad jedną piątą liczby wolnych stanowisk w całym kraju. Na drugim miejscu jest województwo śląskie - 12,3 tysiąca miejsc pracy.

Najgorzej pod tym względem jest w województwie podlaskim, gdzie oczekujących na pracowników ofert jest 1,2 tysiąca, oraz w województwie świętokrzyskim (1,5 tysiąca). Ten obraz wskazuje zrazem jaka jest obecna mapa inwestycji firm w Polsce.

W ciągu trzech kwartałów 2016 roku powstało aż 499 tysięcy nowych miejsc pracy, z tego tylko prawie jedna dziesiąta w sektorze publicznym, a zdecydowana większość w sektorze prywatnym. Jednak tempo przyrostu spada. W trzecim kwartale utworzono o 7,4 proc. mniej nowych miejsc pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Jednocześnie zlikwidowano o 4,4 proc. więcej miejsc pracy niż w drugim kwartale. Porównując oba wskaźniki (przyrost nowych miejsc pracy i likwidację istniejących) z trzecim kwartałem ubiegłego roku widać jednak znaczącą poprawę.

Sytuacja najbardziej zmienna jest w tych województwie mazowieckim. Zarówno przyrost nowych miejsc pracy jak i tempo likwidacji już istniejących jest tu najszybsze. W trzech kwartałach roku powstało tu łącznie 95,8 tysięcy nowych miejsc zatrudnienia (drugie jest woj. śląskie 55,8 tysięcy), ale zlikwidowano 47,6 tysięcy (w śląskim 28,5 tysięcy).

 

zatrudnienie, bezrobocie, rynek pracy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Katrina
2017-04-07 18:26
Jestem w trakcie poszukiwania pracy w woj. mazowieckim i to co piszą to totalne bzdury. Chyba że mają na myśli śmieciowe umowy przez agencje pośrednictwa pracy.
wzdowiak
2017-02-09 08:10
Praca to 40godzinny tydzień pracy .Minimum 15 zł na godz.Od tego się zaczyna.Zmuszanie do pracy po 10 -12 godzin dziennie i również w soboty na zasadzie dobrowolnego przymusu to niewolnictwo które teoretycznie zostało zniesione !!!!!!
DDD
2016-12-11 16:30
za 1850 brutto na umowę śmieciową z prywatnej agencji pracy do tego dalekie dojazdy głupków z ludzi robią !
Pokaż wszystkie komentarze (245)