Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wołomiński SKOK ukarany finansowo

0
Podziel się:

- Osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo wiedzieć w jakiej sytuacji wzrośnie koszt jej spłaty - mówi przedstawiciel UOKiK, który nałożył karę.

Wołomiński SKOK ukarany finansowo
(hr.icio/CC/Flickr)
bEEtbtKJ

Konsumenci, spłacający pożyczki zaciągnięte w wołomińskim SKOK byli narażani na nieograniczony wzrost ich oprocentowania. Prezes UOKiK uznała, że to niezgodne z prawem i nałożyła na przedsiębiorcę ponad 150 tys. zł kary. SKOK odpowiada, chwaląc się dobrymi wynikami.

Ernest Makowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia, że SKOK w umowach zawieranych z klientami przyznawał sobie nadmierne uprawnienia.

_ - __ Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie gromadzi środki finansowe swoich członków, udziela im pożyczek i kredytów, a także prowadzi rozliczenia finansowe i pośredniczy przy zawieraniu umów ubezpieczenia. Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziła treść wzorców umownych wykorzystywanych do zawierania umów o udzielanie pożyczek. Analiza urzędu wykazała, że jedno z postanowień we wzorcach umownych wołomińskiego SKOK jest tożsame z postanowieniem wpisanym do rejestru klauzul niedozwolonych _ - uzasadnia Makowski.

bEEtbtKL

Wołomiński SKOK zastrzegał we wzorcu umownym, że w okresie trwania umowy pożyczki jej stopa procentowa może być dowolnie zmieniona przez przedsiębiorcę m.in. z powodu każdego ruchu stóp procentowych NBP czy wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W rezultacie np. minimalna, zmiana stóp procentowych przez bank centralny mogła być pretekstem do znacznego podniesienia przez SKOK oprocentowania pożyczki (np. NBP podnosi stopy tylko o 0,5 proc. a oprocentowane pożyczki może wzrosnąć nawet o 10 proc.). Tymczasem zgodnie z prawem ewentualna zmiana oprocentowania pożyczki powinna być proporcjonalna do czynników na nią wpływających aby konsument mógł ocenić czy zaciągnięcie zobowiązania mu się opłaca.

_ - Osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo wiedzieć w jakiej sytuacji wzrośnie koszt jej spłaty - _dodaje Ernest Makowski.

Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na SKOK w Wołominie karę pieniężną w wysokości 159 747 zł. Jak napisano w komunikacie opublikowanym przez urząd - _ Cieszy fakt, że przedsiębiorca zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki. _

To nie pierwsza decyzja UOKiK kwestionująca praktyki Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Od czerwca ubiegłego roku prezes urzędu wydała łącznie pięć decyzji kwestionujących praktyki SKOK w tym: stosowanie niezgodnych z prawem postanowień we wzorcach umownych (Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK), reklama wprowadzająca w błąd (SKOK Stefczyka), naruszanie ustawy o kredycie konsumenckim (SKOK Jaworzno) i innych ustaw (SKOK Stefczyka). Na trzech przedsiębiorców (Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK, SKOK Stefczyka, SKOK w Wołominie) nałożono kary pieniężne o łącznej wysokości blisko 1,5 mln. zł. W dwóch przypadkach prezes UOKiK odstąpiła od nakładania kar ze względu na zaniechanie stosowania (SKOK Jaworzno) oraz zobowiązanie się do zaniechania stosowania niedozwolonych praktyk (SKOK Stefczyka). Ponadto UOKiK prowadzi obecnie 5 postępowań których uczestnikami są SKOK-i.

bEEtbtKR

SKOK się broni: mamy dobre wyniki_ Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie w I kwartale 2013 r. osiągnęła wynik finansowy (zysk netto) w wysokości 23,4 mln zł, a na koniec czerwca tego roku zysk wyniósł już 41,7 mln zł. Wskaźnik pożyczek przeterminowanych nadal utrzymuje się na niskim poziomie wynoszącym ok. 3 proc., a współczynnik wypłacalności wynosi ponad 7 proc., przy wymaganym ustawą progu 5 proc.. Aktywa na koniec czerwca w SKOK Wołomin wynosiły 2,18 mld zł - _informuje biuro prasowe Kasy w rozesłanym do mediów komunikacie.

_ - System SKOK nie jest jednolity, zarówno pod względem wielkości kas, jak i ich wyników. Łatwiej sprostać sytuacji rynkowej tak dużej Kasie, jak SKOK Wołomin. Spodziewamy się w tym roku osiągnąć 50-60 mln zł zysku netto - _mówi Mariusz Gazda, prezes Zarządu SKOK w Wołominie

_ - Nasza firma ma bardzo dobre wyniki finansowe, dobrze się rozwija. Wyniki SKOK Wołomin uwzględniają zarówno wskazywane w raporcie KNF korekty, jak i tworzone zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Finansów rezerwy na pożyczki przeterminowane. Warto również podkreślić, że wskaźnik pożyczek przeterminowanych w SKOK w Wołominie utrzymuje się na niskim poziomie wynoszącym ok. 3 proc. - _zaznacza prezes Mariusz Gazda.

Jak zaznacza współczynnik wypłacalności w SKOK w Wołominie wynosi ponad 7 proc., przy wymaganym ustawą progu 5 proc.

bEEtbtKS

_ SKOK w Wołominie obsługuje ponad 70 tys. członków - stałych klientów, których liczba z roku na rok wzrasta. Kasa prowadzi działalność w 102 placówkach położonych na terenie całego kraju, zatrudnia ponad 340 pracowników. Jest jednym z największych pracodawców w powiecie wołomińskim. W ubiegłym roku SKOK Wołomin otworzył 20 nowych placówek, w tym roku kolejne 2. Planuje następne - w Gdańsku, Małopolsce i na Podkarpaciu. Główne produkty SKOK Wołomin to pożyczki gotówkowe i lokaty 3-12 miesięczne dla klientów indywidualnych. Instytucja prowadzi również rachunki osobiste oraz rachunki bieżące dla działalności gospodarczej _ - czytamy w komunikacie

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK ukarał firmę śmieciową. Miała monopol? Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci.
Sfinks ukarany przez UOKiK. Będzie pozew Kierownictwo spółki jest oburzone decyzją urzędu. Nie zamierzają płacić prawie 0,5 mln zł i co więcej, zapowiadają skargę do sądu.
bEEtbtLm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)