Notowania

państwo ilslamskie
01.09.2014 07:39

Wpływowi politycy ostrzegają przed atakiem Państwa Islamskiego

Szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zoriah/Flickr)

Bojownicy Państwa Islamskiego rozważają przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na cele w USA i Europie Zachodniej - ostrzegli szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu. Wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów.

Państwo Islamskie to _ grupa niezwykle niebezpiecznych ludzi, którzy będą zabijali bez opamiętania _ - powiedziała w niedzielę szefowa senackiej komisji ds. wywiadu, Demokratka Dianne Feinstein, w programie _ Meet the Press _ telewizji NBC.

_ Zapowiedzieli, że nie zamierzają przestać, że przyjdą po nas, jeśli tylko będą mogli, i +upuszczą nam krwi+ _ - dodała.

Zdaniem przewodniczącego komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, Republikanina Mike'a Rogersa, Państwo Islamskie chce przeprowadzić spektakularny atak na Zachodzie, aby _ podtrzymać wrażenie, że jest obecnie najważniejszym dżihadystycznym ugrupowaniem na świecie _. To z kolei miałoby ułatwić mu gromadzenie funduszy oraz rekrutowanie bojowników. Rogers powiedział to w rozmowie z telewizją Fox News.

Zagrożenie stanowią m.in. zradykalizowani obywatele amerykańscy, którzy szkolili się w szeregach Państwa Islamskiego - podkreślił Rogers. Według niego ugrupowanie to wyszkoliło setki Amerykanów, którzy mogą z łatwością wrócić do kraju.

Jak powiedział Republikanin, służby specjalne śledzą obywateli USA, o których wiadomo, że podróżowali do regionów, gdzie walczą bojownicy Państwa Islamskiego.

Feinstein i Rogers zaapelowali do prezydenta Obamy o działania mające zapobiec terrorystycznym atakom Państwa Islamskiego na amerykańskiej ziemi. Obecnie kontroluje ono znaczne obszary w Iraku i Syrii oraz odpowiada za śmierć setek cywilów, w tym amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya.

Zarówno Feinstein jak i Rogers są regularnie i szczegółowo informowani o sytuacji przez amerykańskie agencje wywiadowcze - przypomina agencja Associated Press.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie walczą po stronie islamistów? Władze USA badają doniesienia o śmierci obywatela amerykańskiego, który miał walczyć w Syrii w szeregach islamistycznej organizacji Państwo Islamskie.
Amerykańskie samoloty nad Syrią. Zaatakują? Lotnictwo USA rozpoczęło operację nad pozycjami Państwa Islamskiego - informuje Associated Press.
Kolejne amerykańskie ataki na islamistów Od rozpoczęcia amerykańskich nalotów 8 sierpnia w Iraku przeprowadzono 90 nalotów, z których 57 koncentrowało się w okolicach tamy w Mosulu - sprecyzowano w komunikacie.
Tagi: państwo ilslamskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz