Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wpływy z abonamentu RTV wyższe o 100 mln zł

0
Podziel się:

- Wyniosą 750 mln zł - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. To wzrost przychodów trzeci rok z rzędu.

Wpływy z abonamentu RTV wyższe o 100 mln zł
(Jan Kucharzyk/East News)

- Wyniosą 750 mln zł - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Jana Dworaka. To wzrost przychodów trzeci rok z rzędu.

Krajowa Rada zdecydowała, że 90 mln zł nadwyżki otrzyma Telewizja Polska. Polskiemu Radiu przyznała 6 mln zł. Każda z 17 regionalnych rozgłośni radiowych otrzyma dodatkowo po 235 tys. zł.

Do końca września spółki mediów publicznych mają przekazać Krajowej Radzie informacje o sposobnie zagospodarowania nadwyżek. _ KRRiT widzi potrzebę dofinansowania przedsięwzięć programowych publicznej radiofonii i telewizji ze szczególnym uwzględnieniem m.in. programów poświęconych kulturze, edukacji, reportaży, premierowych spektakli teatralnych, słuchowisk itp. _ - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Krajowej Rady w środę.

Według prognoz na 2014 r. opłaty abonamentowe miały przynieść 650 mln zł. Po analizie wpływów od stycznia do czerwca br. okazało się, że kwota z tytułu opłat abonamentowych będzie w tym roku wyższa od prognozowanej. Według KRRiT _ nadal jednak utrzymuje się niekorzystna struktura wpływów, z której większość kwoty pochodzi z egzekucji zaległości abonamentowych _.

Wzrost przychodów po raz pierwszy od prawie dekady odnotowano w 2012 r. Wówczas wpływy z opłat abonamentowych wyniosły 550 mln zł. W zeszłym roku budżet mediów publicznych zasiliło 630 mln zł z abonamentu.

KRRiT od lat zwraca uwagę na potrzebę zmiany systemu finansowania mediów publicznych. Publiczna radiofonia utrzymuje się w 70, 80 proc. z abonamentu. Wpływy abonamentowe stanowią 20 proc. przychodów TVP. _ To jest o wiele za mało, aby oczekiwać, żeby właściwie pełniła swoją rolę społeczną _ - uznała Krajowa Rada w swoim sprawozdaniu za zeszły rok. W jej ocenie przygotowanie i skierowanie do prac parlamentarnych projektu ustawy modernizującego system finansowania mediów publicznych jest zadaniem priorytetowym dla interesu publicznego w mediach.

Projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej, która ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o abonamencie, przygotowało w zeszłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Były minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że abonamentu zastąpi powszechna i obowiązkowa opłata audiowizualna, która nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów.

Czytaj więcej w Money.pl
TVP na plusie, ale nie spoczywa na laurach W okresie styczeń-czerwiec 2014 roku zanotowała dodatni wynik finansowy brutto w wysokości 116,2 mln zł.
Więcej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej _ Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie _ - czytamy w uchwale Krajowej Rady.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)