Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł do 2 pkt.

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w kwietniu wzrósł do plus 2 pkt. z minus 3 pkt. przed miesiącem i jest już na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wskaźnik koniunktury w sektorze publicznym wyniósł 6 pkt., a w sektorze prywatnym 0 pkt.

Przedsiębiorcy informują, że w kwietniu wyraźnie zwiększył się poziom produkcji, w porównaniu z marcem, przy czym większy wzrost odnotowały firmy prywatne niż publiczne. Firmy prywatne w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy spodziewają się dalszego wzrostu produkcji, a firmy publiczne oczekują spadku.

W kwietniu znacząco wzrosły też zamówienia, także eksportowych, i w najbliższych miesiącach firmy spodziewają się dalszego wzrostu.

Przedsiębiorstwa publiczne odnotowały w kwietniu spadek zapasów i spodziewają się dalszego spadku. Odwrotna tendencja wystąpiła w firmach prywatnych - zapasy w kwietniu wzrosły i firmy oczekują dalszego wzrostu.

Przedsiębiorstwa poinformowały także o wzroście zatrudnienia i to w większej skali niż w marcu. Firmy obu sektorów przewidują dalszy wzrost zatrudnienia.

Firmy spodziewają się też dalszego spadku cen.

Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw i ich nastroje. To jednak osiągnięto przez spadek odsetka pesymistów, którzy przewidywali, że ogólna sytuacja gospodarcza Polski pogarsza się. Odsetek optymistów nie zmienił się.

W opinii przedsiębiorców zmniejszyła się uciążliwość większości barier gospodarczych. Oceniają oni, że zwiększyła się uciążliwość tylko dwóch czynników: niestabilności przepisów prawnych i obciążeń podatkowych. Najsilniej odczuwaną barierą w dalszym ciągu jest słaby popyt i obciążenia podatkowe.

przemysł
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)