Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych najniższy od 7 lat

0
Podziel się:

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych Polaków na początku drugiego kwartału wyniósł 79,5 punktu, co jest jego najniższą wartością w historii badania

, czyli od 1994 roku - podał w piątek OBOP.

Dotychczas najniższą wartość wskaźnika odnotowano w pierwszym pomiarze wskaźnika w 1994 roku, 85,2 punktu, czyli o 5,7 punktu więcej niż obecnie. Niekorzystne opinie panowały już od dłuższego czasu, pod koniec ubiegłego roku wartość wskaźnika wynosiła 86,2 punktu (badania październikowe), a od września 1999 roku nie przekroczyła ona 90 punktów.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych tworzony jest na podstawie dziesięciu pytań o tematyce gospodarczej. Między innymi brano pod uwagę ocenę polskiej gospodarki w kontekście rozwoju bądź kryzysu, prognozy inflacyjne w perspektywie najbliższych 12 miesięcy oraz ocenę sytuacji na rynku pracy.

Wartość wskaźnika kształtuje się między 0 a 200 punktów.

Według OBOP, na opinie Polaków o sprawach ekonomicznych wpływ mają nie tylko kwestie o charakterze gospodarczym i ekonomicznym. Przez niemal siedem lat badania Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych (WNE) wpływ na jego kształtowanie miały m.in. wydarzenia społeczne i polityczne, takie jak np. wizyta papieża, wybory czy zmiany rządów.

'Na negatywne myślenie Polaków o sprawach ekonomicznych większy wpływ mają obecnie opinie dotyczące kondycji bytowej ludzi' - napisano w komentarzu do badań.

O sprawach ekonomicznych z większym zadowoleniem wypowiadają się mężczyźni(82 pkt) niż kobiety (77,1 pkt).

Bardziej pesymistyczni są z kolei mieszkańcy wsi (73,2 pkt) niż miast. Relatywnie najlepiej widzą sytuację ekonomiczną przede wszystkim mieszkańcy największych aglomeracji (85,2 pkt).

'Generalnie, im większe miasto zamieszkania, tym częściej Polacy skłonni są pozytywnie wypowiadać się o sprawach ekonomicznych zarówno kraju, jak i poziomu życia ludzi' - napisali autorzy komentarza.

Im wyższy poziom wykształcenia i niższy wiek, tym więcej pozytywnych opinii o sytuacji ekonomicznej. O sytuacji gospodarczej z zadowoleniem wypowiadają się przede wszystkim ludzie młodzi – nastolatki i dwudziestolatki (odpowiednio 101,5 i 94 pkt).

Wśród starszych osób występuje już większy pesymizm, a najbardziej pesymistyczni w ocenach są pięćdziesięciolatkowie (65,3 pkt).

Najbardziej zadowoleni ze stanu gospodarki i sytuacji własnej są uczniowie i studenci (105,4 pkt). Nieco mniejsze, ale nadal dość duże zadowolenie występuje wśród osób na stanowiskach kierowniczych i specjalistów (95,2 pkt). Na drugim biegunie znajdują się rolnicy (63,5 pkt) i renciści(60,5 pkt), których opinie cechuje największy pesymizm.

Opinie o sprawach dotyczących gospodarki najsilniej związane są jednak z oceną własnej sytuacji materialnej i postrzeganą sytuacją kraju. Wśród osób znajdujących się w złej sytuacji bytowej, średnia wartość WNE (55,5 pkt) jest dwukrotnie niższa niż wśród osób zadowolonych z kondycji finansowej własnego gospodarstwa domowego(111,9 pkt).

Nastroje ekonomiczne wiążą się także z poglądami i postawami ludzi wobec spraw politycznych. Największy optymizm wyróżnia ludzi o poglądach centroprawicowych (97,2 pkt), elektoraty UW (123,1 pkt) i AWS (103 pkt). Najbardziej pesymistyczne nastroje wyróżniają natomiast lewicowców (72,7 pkt) oraz elektorat PSL (71,1 pkt).

Biorąc pod uwagę województwo, w którym mieszkają respondenci, najwyższe wartości WNE odnotowano w województwach podlaskim (89,6 pkt), dolnośląskim (85,6 pkt.) i pomorskim (86,6 pkt), a najniższe w warmińsko-mazurskim (67,8 pkt) i lubuskim(68 pkt).

Sondaż OBOP przeprowadzono między 7 a 9 kwietnia na reprezentatywnej, losowej 1037-osobowej ogólnopolskiej grupie osób powyżej 15 roku życia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)