Notowania

gospodarka polski
01.10.2012 09:31

Wskaźnik PMI dla Polski był we wrześniu niższy

Analitycy spodziewali się wyraźnie lepszego odczytu za wrzesień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fatihhoca/iStockphoto)

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47,0 pkt. - podał HSBC. To poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 48 pkt. To także gorszy wynik niż przed miesiącem, kiedy to wskaźnik PMI dla Polski wyniósł 48,3 pkt.

_ Wrześniowe dane HSBC opracowane przez Markit wskazały na nasilenie spowolnienia w polskim sektorze przemysłowym. Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień i zaległości produkcyjne malały w szybszym tempie, natomiast poziom zatrudnienia spadł po raz pierwszy od marca bieżącego roku. Dodatkowym zmartwieniem producentów był wzrost kosztów produkcji, aczkolwiek tempo inflacji było niewielkie _ - napisano w raporcie.

_ We wrześniu wskaźnik PMI kontynuował spadek poniżej neutralnego poziomu 50,0, odnotowując wartość 47,0. Zasygnalizowało to najgorszy wynik sektora produkcyjnego w Polsce od lipca 2009 roku. Tym samym trwające obecnie pogorszenie sytuacji w sektorze zostało wydłużone do sześciu miesięcy. We wrześniu wielkość produkcji w Polsce spadała w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku. Wielkość produkcji spada nieprzerwanie od maja. Firmy ponownie nadrabiały istniejące zaległości, które spadły w najszybszym tempie od marca 2009 roku _ - dodano.

We wrześniu liczba nowych zamówień ponownie wyraźnie spadła._ Liczba nowych zamówień maleje nieprzerwanie od lutego, a tempo tego spadku we wrześniu było najszybsze od czerwca 2009 roku. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła szósty miesiąc z rzędu w takim samym tempie, jak w poprzednim miesiącu. W związku z malejącą liczbą nowych zamówień firmy ograniczyły aktywność zakupową. Liczba pozycji zakupionych spadła ósmy miesiąc z rzędu, w związku z czym poziom zapasów również odnotował spadek _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski przemysł ostro hamuje. Najnowsze dane Koniunktura w przedsiębiorstwach negatywnie zaskoczyła ekonomistów.
Niemcy opublikowali niepokojące dane Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia nie zmieni się i wyniesie 6,8 procent.
Najnowsze dane ze strefy euro. Jest gorzej Wskaźniki koniunktury w przemyśle i usługach zaskoczyły ekspertów.
Tagi: gospodarka polski, pmi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz