Notowania

Przejdź na
kryzys w polsce
02.05.2012 11:18

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu - 49,2 pkt

Najnowsze wyniki badań polskiego sektora przemysłowego wykazują, że sytuacja wyraźnie się pogorszyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

Najnowsze wyniki badań polskiego sektora przemysłowego wskazały na ogólne pogorszenie warunków w tym sektorze w kwietniu. Wskaźnik PMI dla tego sektora spadł z marcowego poziomu 50,1 pkt i ukształtował się na poziomie 49,2 pkt - podał dziś bank HSBC.

_ Po neutralnym trendzie zarejestrowanym w dwóch poprzednich miesiącach, najnowszy odczyt wskaźnika zasygnalizował pogorszenie ogólnych warunków w polskim sektorze przemysłowym. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wskaźnik PMI odnotował wartość poniżej neutralnego poziomu 50,0 trzykrotnie _ - napisano w komentarzu do badania, przeprowadzonego przez Markit dla HSBC.

_ W kwietniu ograniczenie liczby nowych zamówień wpłynęło na pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze. Liczba nowych zamówień spada nieprzerwanie od trzech miesięcy, a najnowszy spadek był największy od czerwca 2009 roku. Popyt z rynków zagranicznych także pozostał słaby, na co wskazał spadek liczby nowych zamówień eksportowych. W ciągu ostatnich jedenastu miesięcy liczba nowych zamówień z rynków eksportowych spadła aż dziewięciokrotnie _ - dodano.

Z raportu wynika, że utrzymujący się spadek liczby nowych zamówień napływających do polskich producentów spowodował niemal stagnację wielkości produkcji na początku II kwartału tego roku.

_ Wielkość produkcji nie uległa większym zmianom w stosunku do marca, a Wskaźnik Produkcji odnotował drugi najsłabszy wynik od dwóch i pół roku. Wielkość produkcji nie odnotowała jednak zdecydowanego spadku od lipca 2009 roku _ - oceniają autorzy badania.

_ Wielkość produkcji była wspierana w kwietniu przez realizację zaległych zamówień. W rezultacie zaległości produkcyjne spadły jedenasty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od października ubiegłego roku _ - dodają.

Ekonomiści zaznaczają również, że w odróżnieniu do pogarszającego się trendu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień, polscy producenci w kwietniu zwiększyli poziom zatrudnienia.

_ Nastąpiło to po dwóch miesiącach spadku liczby miejsc pracy. Tempo wzrostu zatrudnienia było jednak bardzo niewielkie _ - podkreślają.

Badania wskazują również, że w kwietniu polscy producenci piąty raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zredukowali wielkość zakupów.

_ Ponadto tempo tej redukcji było drugim największym w ciągu ostatnich 33 miesięcy. W rezultacie zapasy pozycji zakupionych zmalały w najszybszym tempie od pięciu miesięcy _ - napisano.

W kwietniu inflacja kosztów produkcji była najniższa od siedmiu miesięcy, jednak ciągle pozostała wyższa niż średnia z badań długoterminowych.

_ Firmy informowały o wielu czynnikach wpływających na wyższe koszty, m.in.: wyższych cenach surowców, energii, paliwa, wyższych podatkach i kosztach pracy. Z kolei ceny pobierane za wyroby gotowe wzrosły tylko nieznacznie i to w najwolniejszym tempie od września _ - głosi raport.

Czytaj więcej o kryzysie w Polsce
Prezydent ma pomysł na wzrost gospodarki _ - Potrzebujemy m. in. zmniejszenia obciążeń administracyjnych oraz promocji badań i rozwoju poprzez współpracę nauki z biznesem _.
Wzrost PKB w tym roku może być wyższy niż założono w budżecie Początek roku również rozpoczyna się pozytywnie, co daje nadzieję na wzrost szybszy niż założono w budżecie na 2012 rok.
Zobacz jak wielki bank wycenił Polskę Eksperci banku wskazali co zagraża naszej gospodarce.
Tagi: kryzys w polsce, polska, pmi, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz