Notowania

wskaźnik pmi
02.01.2013 09:53

Wskaźnik PMI dla Polski. Widać spadki

Okres spadku liczby miejsc pracy w tym sektorze polskiej gospodarki został wydłużony do czterech miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2012 roku wyniósł 48,5 pkt. wobec 48,2 pkt. w listopadzie - podał HSBC w komunikacie._ _

_ Według najnowszych danych HSBC, opracowanych przez Markit, w grudniu warunki w polskim sektorze przemysłowym ponownie uległy pogorszeniu. Tym samym trwający obecnie okres spadków został wydłużony do dziewięciu miesięcy, jednak grudniowe tempo spadku uległo spowolnieniu i było najsłabsze od lipca. Było to głównie wynikiem mniejszego osłabienia w obszarze wielkości produkcji i liczby nowych zamówień _ - napisano w komentarzu.

W grudniu wskaźnik PMI pozostał poniżej poziomu 50,0 dziewiąty miesiąc z rzędu, jednak wzrósł po raz trzeci w ciągu ostatnich trzech miesięcy i osiągnął wartość 48,5, wskazując na najsłabszy spadek w sektorze od lipca tego roku.

_ W grudniu liczba nowych zamówień ponownie spadła. Tempo tego spadku było jednak bardzo niewielkie, najsłabsze od lipca bieżącego roku. Tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych pozostało natomiast nieznacznie szybsze niż tempo spadku całkowitej liczby zamówień, było jednak najsłabsze w obecnym dziewięciomiesięcznym okresie spadków. W grudniu wielkość produkcji spadła ósmy miesiąc z rzędu, jednak w tempie najsłabszym od pięciu miesięcy. Wielkość produkcji była ponownie wspierana poprzez realizację zaległości produkcyjnych, które wyraźnie zmalały _ - napisano.

HSBC podał, że spadek zapotrzebowań produkcyjnych doprowadził do dalszej redukcji poziomu zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Obecny okres spadku liczby miejsc pracy został wydłużony do czterech miesięcy, jednak tempo tego spadku w grudniu było dość niewielkie.

_ Kontynuując trend rozpoczęty w lutym, zmalała aktywność zakupowa w polskim sektorze przemysłowym. Doprowadziło to do spadku ilości środków produkcji magazynowanych przez polskich producentów. W grudniu średnie koszty produkcji wzrosły dopiero po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zwyżkowa presja na koszty stałe była uzasadniana rosnącymi cenami zbóż i chemikaliów. Ogólne tempo inflacji było jednak niewielkie, a pozostałe środki produkcji (w szczególności stal) odnotowały spadek cen. Ogólnie producenci obniżyli ceny wyrobów gotowych piąty miesiąc z rzędu, jednak w niewielkim stopniu _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskakujace;dane;z;firm;w;polsce;najlepiej;od;,3,0,1208323.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zaskakujące dane z firm. W Polsce najlepiej od... Nastroje w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań. W naszym kraju, wskaźnik ilustrujący nastroje też zaskoczył ekspertów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m110145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wskaznik;pmi;nizszy;niz;we;wrzesniu,135,0,1188487.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polski przemysł hamuje. Będzie gorzej? Wciąż spada wielkość produkcji i liczba zamówień. Producenci zatrudniają coraz mniej chętnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przemysl;w;polsce;nastroje;najslabsze;od;poczatku;2012;roku,3,0,1097219.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest źle. Najgorsze nastroje od początku roku Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,3 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł w maju 48,9 punktów.
Tagi: wskaźnik pmi, pmi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz