Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskazują, gdzie może dojść do podtopień

0
Podziel się:

Synoptycy ostrzegają sześć województw przed burzami z gradem.

Wskazują, gdzie może dojść do podtopień
(PAP/Lech Muszyński)

W kraju obowiązuje obecnie pięć ostrzeżeń hydrologicznych trzeciego stopnia, związanych z falą wezbraniową na Odrze i jej dopływach - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. IMGW ostrzega sześć województw przed burzami z gradem.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, aktualnie w kraju obowiązuje pięć ostrzeżeń hydrologicznych trzeciego stopnia (dotyczących możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych).

Obejmują one województwa: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie, opolskie. Związane one są z przechodzeniem fali wezbraniowej na rzece Odrze i jej dopływach.

Ponadto, obowiązuje siedem ostrzeżeń hydrologicznych drugiego stopnia (dotyczących możliwości wezbrań wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych). Dotyczą one województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Województwo podkarpackie objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym pierwszego stopnia (dotyczy możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w rzekach). Ponadto, jak informuje IMGW, aktualnych jest też sześć ostrzeżeń meteorologicznych pierwszego stopnia, dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem.

Obejmują one województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie (wschodnia część), podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

Gubin po przejściu fali wezbraniowej

  • fot: PAP/Lech Muszyński
  • fot: PAP/Lech Muszyński
  • fot: PAP/Lech Muszyński [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/gubin-po-przejsciu-fali-wezbraniowej-g556450.html) W Polsce nie przestanie padaćJak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie oraz północno-wschodnie krańce Europy będą w zasięgu wyżów, pozostałe obszary kontynentu pozostaną pod wpływem niżów z ośrodkami nad Pirenejami, Białorusią oraz Bałkanami. Polska wschodnia znajdzie się na skraju płytkiego niżu z ośrodkiem nad południową Ukrainą, nad pozostałymi rejonami kraju pogodę będzie kształtował słaby klin wyżu z centrum nad Szkocją. Od Zatoki Gdańskiej po Górny Śląsk przebiegać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Będziemy w polarnomorskiej masie powietrza: chłodniejszej i bardziej suchej na zachód od frontu oraz cieplejszej i wilgotnej na wschód od linii frontu.Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadało.

W piątek na północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego, możliwy przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, od godzin południowych przelotne opady deszczu, lokalnie burze, możliwy grad; opady burzowe do 30 mm. Temp. maks. przeważnie od 21 do 25 st., na Wybrzeżu od 15 st. do 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 70 km/h, północny.

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, początkowo burze, opady do 15 mm, miejscami mgły i silne zamglenia z widzialnością od 200 do 2000 m. Temp. min. od 10 do 14 st., na północnym zachodzie od 6 do 9 st. Wiatr słaby, w rejonie burz w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych.

W sobotę w dzień na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, po południu miejscami burze, opady do 30 mm. Temp. maks. od 22 do 26 st., na Wybrzeżu od 16 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych.

W Warszawie w piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu, możliwa burza z gradem, opady 10-20 mm. Temp. maks. 22 st. Wiatr słaby, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, północny. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, początkowo przelotne opady deszczu, możliwa burza, nad ranem lokalnie zamglenia. Temp. min. 14 st. Wiatr słaby, w czasie burzy dość silny i porywisty, północny. W sobotę w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu, możliwa burza z gradem, opady 10-20 mm. Temp. maks. 23 st. Wiatr słaby, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, północny.

Czytaj więcej w Money.pl
Stany alarmowe przekroczone. Zobacz, gdzie Poziom rzek w województwie śląskim przekroczył dzisiaj stan ostrzegawczy na 14 wodowskazach, a alarmowy na dwóch - podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.
Przez zaniedbania grozi nam powtórka z powodzi tysiąclecia Wylewy rzek kosztowały nas sześciokrotnie więcej niż wydaliśmy na wały i śluzy. Opóźnienia w budowie zabezpieczeń sięgają nawet 7 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)