Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wsparcie dla polskiego górnictwa. Trwają prace w MG

0
Podziel się:

Wstępne rekomendacje dla sektora zakładają wzrost popytu na polski węgiel, prace rozwojowe, zmiany organizacyjne, uelastycznienie pracy i restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych.

Finansowanie górnictwa węgla kamiennego i płynność finansowa spółek górniczych, kwestie importu energii i organizacja sprzedaży węgla - to obecnie główne obszary prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego - podało MG.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, obecnie prace zespołu w znacznym stopniu ukierunkowane zostały na kwestie związane z finansowaniem górnictwa węgla kamiennego, możliwościami ograniczenia importu energii elektrycznej, nową organizacją sieci sprzedaży węgla kamiennego oraz krótko i długookresową płynnością finansową spółek górniczych.

Resort przypomniał, że zespół został powołany przez premiera Donalda Tuska 5 maja w celu przeanalizowania funkcjonowania polskiego górnictwa węgla kamiennego wraz z aktualizacją koncepcji rozwoju i zwiększenia konkurencyjności sektora, opracowania koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowania rekomendacji dla dalszych działań służących poprawie funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego, w tym jego restrukturyzacji.

6 czerwca zespół przedstawił premierowi raport, w którym ocenił, że sektor górnictwa węgla kamiennego w Polsce jest w stanie kryzysu, a za problemami spółek węglowych stoi cały łańcuch przyczyn, których skumulowane oddziaływanie, uruchomione przez głęboki spadek cen, odczuwa obecnie cała branża. Zespół stwierdził też, że trendy spadku cen i popytu na polski węgiel mają miejsce w warunkach wyraźnego ożywienia polskiej gospodarki w drugiej połowie 2013 r. i w 2014 r., a trendy te idą w parze ze spadkiem światowych cen innych nośników energii - ropy naftowej i gazu.

Według informacji ministerstwa gospodarki, wstępne rekomendacje dla sektora zakładają wzrost popytu na polski węgiel, prace rozwojowe, zmiany organizacyjne, uelastycznienie pracy i restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych.

31 lipca prezydent podpisał nowelę ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015, która zakłada, że Kompania Węglowa przez półtora roku nie będzie musiała spłacać zaległych zobowiązań wobec ZUS.

Po spotkaniu w ubiegłym tygodniu premiera z szefami górniczych związków zawodowych, oceniali oni, że ustawa ta na krótką metę przywróciła płynność KW. Związkowcy zaproponowali wtedy też koncepcję konsolidacji - w pierwszej kolejności spółek węglowych produkujących węgiel energetyczny, czyli KW i Katowickiego Holdingu Węglowy z Węglokoksem, a w dalszej perspektywie z sektorem energetycznym. Propozycja ta miała zostać poddana analizom.

W środę ministerstwo gospodarki podało, że w pierwszym półroczu strata finansowa polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Od stycznia do czerwca branża na samej sprzedaży węgla straciła 1,05 mld zł, wobec uzyskanego w analogicznym okresie 2013 r. zysku na poziomie 64 mln zł.

Z opublikowanych danych wynika, że w pierwszym półroczu polskie kopalnie wydobyły nieznacznie powyżej 34 mln ton węgla kamiennego - to o 2,8 mln ton mniej niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Pod koniec czerwca na zwałach kopalń było 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.

W pierwszym półroczu zatrudnienie w sektorze zmniejszyło się o blisko 3 tys. osób - do 104 tys. pracowników, z czego prawie 80 tys. stanowią zatrudnieni pracujący pod ziemią.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)