Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wspólna polityka kosmiczna. Nowy pomysł UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce wzmocnienia infrastruktury satelitarnej oraz
większego wsparcia dla badań kosmicznych.

Wspólna polityka kosmiczna. Nowy pomysł UE
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Komisja Europejska chce wzmocnienia infrastruktury satelitarnej oraz większego wsparcia dla badań kosmicznych. Jej zdaniem, innowacyjność UE w tej sferze zwiększy jej konkurencyjność i przysłuży się mieszkańcom krajów unijnych.

KE przyjęła komunikat o kosmicznej strategii UE, co ma być pierwszym krokiem w kierunku wspólnej polityki kosmicznej. Nowe, dzielone z narodowymi uprawnienia do polityki kosmicznej dał UE Traktat z Lizbony. Priorytetem KE jest dokończenie budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo oraz rozwój innych programów badawczych.

_ - Przestrzeń kosmiczna ma strategiczne znaczenie dla niezależności i konkurencyjności Unii Europejskiej. Działania w tym sektorze tworzą nowoczesne miejsca pracy, innowacje i nowe możliwości komercyjne, jak również poprawiają poziom życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego musimy wzmocnić europejską politykę kosmiczną i niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej _ - powiedział unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani.

Taką niezależność ma zapewnić UE system Galileo, który w przeciwieństwie do amerykańskiego systemu GPS ma być pod kontrolą cywilną. Problemem są rosnące koszty projektu.

W styczniu Tajani powiedział, że aby Galileo zaczął działać potrzebne będzie kolejne 1,9 mld euro, poza 3,4 mld euro przewidzianymi w aktualnym budżecie UE do 2013 roku. _ - Suma ta musi być dogłębniej uzasadniona _- zakomunikowało ostatnio 27 ministrów ds. infrastruktury po przyjęciu sprawozdania KE ze stanu wdrażania Galileo. Uznali oni jednocześnie potrzebę dokończenia tego systemu. - _ Wszystko wskazuje na to, że ten projekt będzie się rozwijał _ - powiedział szef polskiego resortu infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Choć Galileo jest postrzegany jako konkurencja GPS, system ten ma być kompatybilny z GPS i rosyjskim GLONASS. KE ma nadzieję, że pierwsze 18 satelitów znajdzie się na orbicie na przełomie 2014 i 2015 roku, dostarczając pierwsze usługi publiczne: policji, służbom granicznym oraz ekipom ratowniczym. Usługi komercyjne mają być dostarczane, gdy do działania będzie gotowe 30 satelitów, z których ma się składać system.

KE przywołała szacunki, według których 6 do 7 proc. PKB krajów zachodnich, czyli 800 mld euro w UE, ma związek z nawigacją satelitarną. - _ 11 głównych operatorów satelitarnych w Europie zarządza 153 satelitami komunikacyjnymi, reprezentuje 6 tys. pracowników i generuje 6 mld euro obrotu rocznie _ - czytamy w informacji KE.

Ponadto KE chce m.in. wdrożyć z krajami UE system GMES monitorujący zmiany klimatyczne, stan wód, gleb i atmosfery. Ma on zacząć działać w 2014 roku i pozwoli m.in. szybciej reagować na kataklizmy. KE chce też rozwijać kosmiczne programy badawcze z Europejską Agencją Kosmiczną i zapewnić udział wszystkich krajów UE w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Chce też, by rozwijał się europejski przemysł kosmiczny, który obecnie zatrudnia 31 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

KE zastrzega jednocześnie, że będzie utrzymywać dialog ze światowymi potęgami w sektorze: USA i Rosją oraz zainicjuje go z Chinami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t75669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;wystrzelil;kolejna;rakiete;w;kosmos,99,0,795491.html) Iran wystrzelił kolejną rakietę w kosmos W przyszłości mają się w niej znaleźć małpy, co poprzedzi lot załogowy z ludźmi.
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/14764/_Zeal_Optics_Transcend_GPS.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/motocykle/artykul/gogle;z;gpsem;i;wyswietlaczem,138,0,772490.html) Gogle z GPSem i wyświetlaczem
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t21769.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/sprawdza;czy;woda;pochodzi;z;komet,25,0,769305.html) Sprawdzą, czy woda pochodzi z komet Według niektórych teorii życiodajny płyn został przetransportowany z kosmosu.

j\

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)