Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wspólna Polityka Rolna. "Pomysły Brukseli zwiększają biurokrację"

0
Podziel się

Zdaniem ministra rolnictwa propozycja redukcji budżetu WPR głównie kosztem polityki rozwoju obszarów wiejskich stawia pod znakiem zapytania realizacje ambitnych celów KE.

Wspólna Polityka Rolna. "Pomysły Brukseli zwiększają biurokrację"
(PAP/Rafał Guz)
bDyxVAad

Negocjacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zależą od uchwalenia unijnego budżetu na lata 2014-2020 - poinformował w Sejmie minister rolnictwa Stanisław Kalemba (na zdj.). Dodał, że na razie nie ma żadnych wiążących ustaleń w sprawie kształtu reformy.

- _ Rada Europejska i Parlament Europejski nie podejmują żadnych decyzji, dopóki nie będzie jasności co do wysokości wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, sposobu podziału jego środków _ - powiedział Kalemba, przedstawiają w Sejmie informację na temat stanu negocjacji w sprawie WPR. Dodał, że duży niepokój budzą propozycje przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

Van Rompuy zaproponował cięcia w unijnym budżecie, w tym zmniejszenie budżetu rolnego o 25 mld euro. Polscy rolnicy straciliby 5,6 proc. w stosunku do propozycji KE, co oznacza mniej o 1,2 mld euro z około 21,3 mld euro przewidzianych na ten cel dla Polski. Jeżeli chodzi o tzw. II filar (środki na rozwój obszarów wiejskich) - to łączne cięcia miałyby wynieść 8,3 mld euro. To oznacza średnią redukcję około 19 proc. dla każdego kraju, w tym i Polski.

bDyxVAaf

Zdaniem Kalemby propozycja redukcji budżetu WPR głównie kosztem polityki rozwoju obszarów wiejskich stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji ambitnych celów KE, jakie wynikają z dotychczasowych dokumentów. Dotyczy to m.in. nałożenia na rolników dodatkowych obowiązków związanych z ochroną środowiska.

Zaznaczył, że po raz pierwszy ustalenie dotyczące unijnej polityki rolnej będzie podejmowane wspólnie przez Radę Europejską i Parlament Europejski. Jak mówił, obie instytucje nadal pracują nad swoimi stanowiskami. - _ Trudno jest przewidzieć, jaki będzie ostateczny wynik negocjacji pomiędzy Radą i PE, jak wyglądać będą poszczególne instrumenty WPR - stąd trudno jest ocenić stopień realizacji oczekiwań polskiego rządu _ - podkreślił minister.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/175/m111535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciolos;przeciw;nowej;propozycji;budzetu;ue,207,0,1197775.html) *Komisarz krytykuje cięcia dopłat dla rolników * Komisarz UE ds. rolnictwa krytykuje nową propozycję budżetu UE, bo zakłada ona aż 25 mld euro cięć we Wspólnej Polityce Rolnej i czyni ją mniej sprawiedliwą. Jego zdaniem prawdopodobnie komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjmie projekt stanowiska PE w końcu stycznia 2013 r. Można oczekiwać, że ostatecznie stanowiska obu instytucji w sprawie WPR ustalone zostaną po lutowym szczycie europejskim, który będzie poświęcony negocjacjom wieloletnich ram finansowych.

- _ Jako minister podejmuję wszelkie starania, by negocjacje budżetowe zapewniły korzystne dla Polski rozstrzygnięcia finansowe i realizację zakładanych celów _ - powiedział szef resortu rolnictwa. Jak mówił, takim celem jest m.in. wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do średniej płatności w UE.

bDyxVAal

Kalemba podkreślił, że od początku prac nad WPR po 2013 r. Polska postulowała uproszczenie tej polityki, wzmocnienie konkurencyjności europejskiego sektora rolnego oraz wyrównanie płatności bezpośrednich dla rolników. Znalazło to wyraz w kolejnych stanowiskach Rządu RP dotyczących reformy WPR, a także w stanowisku dotyczącym Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020.

Dodał, że Polska wskazuje, iż przedstawione przez Komisję propozycje są sprzeczne z ideą uproszczenia WPR, ponieważ są skomplikowane i idą w kierunku dalszego wzrostu biurokracji. Dotyczy to przede wszystkim dopłat bezpośrednich.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m204737.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doplaty;dla;rolnikow;wazy;sie;ich;wysokosc,120,0,1179768.html) *Dopłaty dla rolników: _ To dyskryminacja _ * Polscy europosłowie zarzucają rządowi brak inicjatywy w sprawie zwiększenia dopłat bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku. Minister wyjaśnił, że w dyskusji nad kształtem reformy unijnej polityki rolnej Polska opowiada się za wzmocnieniem finansowym polityki rozwoju obszarów wiejskich, czyli tzw. II filara, co przyczyniłoby się do poprawy efektywności polskiego rolnictwa. W ramach pierwszego filara WPR niezbędne jest z kolei odejście od historycznych kryteriów podziału środków.

Jak mówił, w nowej perspektywie finansowej możliwe też będzie pozyskanie środków na rozwój obszarów wiejskich m.in. z funduszu spójności. W tej sprawie prowadzone były rozmowy z resortem rozwoju regionalnego; porozumienie to przyjmie formę tzw. umowy partnerskiej.

bDyxVAam

- _ Jeśli chodzi o założenia do umowy partnerskiej obszarów wiejskich na lata 2014-2020, to prowadzimy konstruktywne i twarde rozmowy z innymi ministerstwami - m.in. z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego _ - wskazał. Minister poinformował, że w piątek rano kierownictwa resortów rolnictwa i rozwoju regionalnego doszły do kompromisu i zostały usunięte rozbieżności.

Minister wyjaśnił, że wsparcie będzie dotyczyło całej Polski, a szczególnie zostaną uwzględnione obszary i regiony, gdzie mieszkańcy są najubożsi. Dodał, że resorty porozumiały się także co do tego, iż w ten program zostanie wpisana budowa i modernizacja dróg lokalnych na obszarach wiejskich.

Odpowiadając na pytanie posłów, Kalemba poinformował, że Polska opowiada się za utrzymaniem limitów produkcji mleka i cukru po 2013 roku. Jest też za dotychczasowym, uproszczonym systemem dopłat bezpośrednich, czyli dopłat do hektarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kłopotek znów niepokorny: Piechociński udawał Eugeniusz Kłopotek o tym, że Piechociński odchodzi od obietnic.
Polska przegrała w Luksemburgu. Zabiorą... Chodziło o unijne rozporządzenie nr 73/2009 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Polska chciała dopłat od Unii. Nic z tego W ocenie KE obecna sytuacja na rynku mleka i jego przetworów nie uzasadnia wprowadzenia dopłat do eksportu
bDyxVAan
bDyxVAaG
KOMENTARZE
(0)