Notowania

Andrzej Duda
17.09.2015 19:50

Współpraca Polski i Brazylii. Prezydent Duda rozmawiał z wiceprezydentem Brazylii

O współpracy gospodarczej, naukowej, kwestiach Polonii oraz polityce klimatycznej rozmawiał w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda z wiceprezydentem Brazylii Michelem Temerem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Współpraca gospodarcza, naukowa oraz polityka klimatyczna były głównymi tematami spotkania w Warszawie prezydenta Andrzej Duda z wiceprezydentem Brazylii Michelem Temerem.

"Podczas rozmowy prezydenci podkreślali konieczność dalszego rozwijania kontaktów gospodarczych. Zgodzili się też w kwestii kontynuowania współpracy w dziedzinie nauki i technologii" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

"Polski prezydent dziękował za przyjmowanie na przestrzeni lat polskich emigrantów" - podała kancelaria. Podkreślono, że w ramach brazylijskiego programu ,,Nauka bez Granic" w 2015 r. po raz pierwszy naukę na polskich uczelniach podejmie 30 studentów brazylijskich.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wiceprezydent Temer wskazywał na polskie korzenie wielu wybitnych Brazylijczyków m.in. brazylijskiego ministra obrony narodowej Jacques'a Wagnera oraz prezesa Sądu Najwyższego Brazylii Ricarda Lewandowskiego.

Poinformowano, że wiceprezydent Temer zaprosił prezydenta Dudę do Brazylii w 2016 r., podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Wiceprezydent Brazylii w czwartek spotkał się także z premier Ewą Kopacz oraz ministrami: gospodarki i spraw zagranicznych. Głównym tematem rozmów były kwestie gospodarcze.

Podczas forum Polska-Brazylia Temer mówił, że Brazylia jest bardzo zainteresowana współpracą z Polską. Podkreślał, że w Brazylii mieszka bardzo dużo Polaków i osób pochodzenia polskiego - ok. 4 mln. - Polacy przyczynili się w znaczący sposób do rozwoju naszego kraju. Dlatego chciałbym powiedzieć, że mamy pewne zobowiązania wobec Polski - powiedział.

Wiceprezydentowi towarzyszyli ministrowie: górnictwa i energii, lotnictwa cywilnego, portów, rybołówstwa, turystyki, oraz wiceministrowie: spraw zagranicznych, nauki i technologii. W składzie delegacji była również grupa biznesmenów, obejmująca przedstawicieli kilkunastu firm z różnych branż, m.in. lotniczej, innowacyjnych technologii, przemysłu obronnego, telekomunikacji, surowców chemicznych, marketingu i reklamy, transportu i bankowości.

Tagi: Andrzej Duda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz