Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzaminy na prawo jazdy
15.01.2013 14:27

Wstrzymują egzaminy na prawo jazdy

W związku ze zmianą prawa, testy i egzaminy zawieszają kolejne ośrodki. Sprawdź, które.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Barbarowski/East News)

*Nowe egzaminy na prawo jazdy w Warszawie dopiero od 24 stycznia. Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie wstrzymuje egzaminowanie kandydatów na kierowców. *

W najbliższą sobotę wejdą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Szef warszawskiego WORD - u Andrzej Szklarski tłumaczy, że właśnie z tego powodu w weekend będą one wstrzymane. W sobotę i niedzielę będzie ustawiany, podłączany i konfigurowany sprzęt. Odbędą się także szkolenia pracowników. Szklarski tłumaczy, że nowe oprogramowanie będzie udostępnione właśnie 19 stycznia, dlatego przeprowadzenie wcześniejszych szkoleń mijałoby się z celem.

Szef warszawskiego WORD - u wyjaśnia, że w poniedziałek rozpoczną się wcześniej zaplanowane szkolenia, dlatego pierwszy termin nowego egzaminu wyznaczono na 24 stycznia. Elementem szkoleń będzie także nowy system egzaminów teoretycznych.

Podobna sytuacja jest w innych Ośrodkach. Egzaminy wstrzymują między innymi WORD - y z Kielcach, Lublinie i Zamościu. Nowe przepisy zmieniają zasady egzaminu teoretycznego. Kandydaci na kierowców nie będą znali wcześniej pytań. Podczas sprawdzianu będą musieli rozwiązywać zadania między innymi na podstawie sfilmowanych sytuacji drogowych

Prawko po nowemu. Co się zmieni?Nowe zasady egzaminowania zaczną obowiązywać 19 stycznia. Największą z nich jest całkowicie odmienny od dotychczasowego egzamin teoretyczny.

Zamiast testu wielokrotnego wyboru spośród znanych kursantom 500 pytań, kandydat na kierowcę będzie musiał wskazać w każdym pytaniu jedną właściwą odpowiedź dotyczącą prawidłowego zachowania w konkretnej sytuacji na drodze.

Zagadnienia będą losowane z puli 3 tysięcy i nie będą wcześniej znane kursantom. Kandydaci będą musieli odpowiedzieć na 20 pytań spośród 3 tysięcy, a nie jak do tej pory na 18 spośród 500. Część pytań będzie w formie materiału filmowego, część będzie opatrzona materiałem fotograficznym. Do poprzednich pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, a więc i możliwości poprawienia ich.

Od 20 stycznia zaczną obowiązywać także nowe wzory dokumentów prawa jazdy. Będą one poliwęglowe z nowoczesnymi zabezpieczeniami i kolorowym zdjęciem.

Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej wymiany dokumentu. Dotychczasowe prawa jazdy, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033. Blankiety nowego dokumentu zaprezentowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Do kierowców trafią po 19 stycznia.

Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, wynikają z przyjętej w 2011 roku Ustawy o kierujących pojazdami. Miały być wprowadzone w lutym 2012 roku, ale ostatecznie termin ich wejścia w życie przesunięto na 19 stycznia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawo jazdy po nowemu. Są decyzje Posłowie zagłosowali za zmianami w ustawie o kierujących pojazdami, która dotyczy miedzy innymi egzaminów dla kierowców i oznakowania aut.
Zmiany w prawie. Lepiej dla części rodziców i pacjentów? Ulgi podatkowe i becikowe nie dla każdego, ale za to więcej urlopu dla rodziców, którym urodziło się dziecko - to jedne z ważniejszych zmian przepisów, które wejdą w życie w tym roku.
Tagi: egzaminy na prawo jazdy, prawo jazdy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz