Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lombardi
06.03.2013 18:40

Wybór nowego papieża. Są ważne zapowiedzi

Kiedy dowiemy się kto zastąpi Benedykta XIV? Padły daty i terminy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Być może jutro kardynałowie przebywający w Watykanie ustalą datę rozpoczęcia wyboru następcy Benedykta XVI. Poinformował o tym rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, dodając, że nie odbędzie się ono natychmiast po podjęciu tej decyzji.

Na zdjęciu rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Federico Lombardi.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego nie zapadła jeszcze decyzja o dacie konklawe, ksiądz Federico Lombardi zauważył, że dopiero jutro obecni będą wszyscy purpuraci upoważnieni do wzięcia w nim udziału, których jest 115.

Zapytany, czy jeśli data rozpoczęcia konklawe ustalona zostałaby jutro, mogłoby ono rozpocząć się już w piątek, watykański rzecznik odpowiedział, że nie. Ponieważ onaczałoby to, że zakończone zostały już wszystkie przygotowania, rozmowy, gromadzenie informacji i tak dalej. Logiczne będzie, jeżeli kardynałowie elektorzy pozostawią sobie przed tym kilka dodatkowych dni - oświadczył ks. Lombardi.

Pytany o to, czy w Niedzielę Palmową 24 marca będzie już nowy papież, ksiądz Lombardi odparł, że jest to prawdopodobne i takie jest pragnienie, ale - zastrzegł - _ nie ma pewności _.

W Rzymie jest już 113 ze 115 kardynałów, którzy wezmą udział w konklawe - poinformował rzecznik. Jednym z dwóch nieobecnych jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Nie przybył jeszcze również kardynał z Wietnamu Jean Baptiste Pham Minh Man. Obaj elektorzy mają przyjechać do czwartku - wyjaśnił watykański rzecznik. Ogłosił, że w czwartek kongregacja kardynałów odbędzie się zarówno rano, jak i po południu.

Przedmiotem dyskusji podczas briefingu była sprawa nagłego odwołania środowego spotkania amerykańskich kardynałów z dziennikarzami. Ksiądz Lombardi komentując tę decyzję przypomniał, że od uczestników kongregacji oczekuje się _ dyskrecji _. Dał do zrozumienia, że także kardynałowie z USA, mający dobre kontakty z mediami, zdali sobie sprawę z tego wymogu. Nie powiedział jednak jasno, czy purpuraci ze Stanów Zjednoczonych sami podjęli tę decyzję, czy też zostali do niej nakłonieni.

Czytaj więcej w Money.pl
Takiego papieża chcą Amerykanie Zdaniem katolików w USA kościelnym hierarchom dalekie są problemy wiernych, a nowy papież powinien zliberalizować stanowisko Kościoła.
Porównują odwagę Benedykta do Jana Pawła II Ks. Lombardi wyraził przekonanie, że ustąpienie papieża nie jest w żadnym razie porzuceniem ani powierzonej mu posługi, ani tym bardziej wiernych.
Benedykt XVI jeszcze nie odszedł, a już jest imię dla jego następcy Dziś oficjalna abdykacja papieża. Pozbawią go pierścienia i czerwonych butów.
Tagi: lombardi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz