Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Kandydaci o finansach i polityce prorodzinnej

0
Podziel się:

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2014. Kandydaci o finansach i polityce prorodzinnej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zwiększenie miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz poprawę finansów miasta zapowiedzieli w mijającym tygodniu kampanii wyborczej lewicowi kandydaci na prezydenta Wrocławia. Kandydatka PiS zaś skupiła się na inwestycjach w infrastrukturę drogową w mieście.

_ Dekalog naprawy finansów miasta Wrocławia _ przedstawił Waldemar Bednarz - kandydat na prezydenta stolicy Dolnego Śląska, popierany przez SLD. Bednarz przekonuje, że jego _ plan poprawy finansów miasta _ pozwoli w perspektywie 10 lat wygospodarować oszczędności rzędu 3,6 mld zł. Apelował m.in. o rezygnację z organizacji igrzysk sportów nieolimpijskich World Games 2017, co jego zdaniem pozwoli zaoszczędzić 160 mln zł.

Zdaniem Bednarza magistrat przepłaca, realizując duże inwestycje. _ Kosztują one od 37 do 100 proc. więcej niż powinny _ - ocenił. Oszczędności ma dać jego zdaniem również m.in. konsolidacja spółek miejskich i redukcja ich rad nadzorczych.

Uszczuplenie miejskiej kasy powoduje również, zdaniem Bednarza, _ proces wyludniania Wrocławia _. _ Jeszcze niedawno Wrocław miał 635 tys. mieszkańców. Miesiąc temu PKW ogłosiła, że jest nas 588 tys. _ - zaznaczył. Kandydat SLD uważa, że proces wyludniania miasta może powstrzymać na przykład system budownictwa dla młodych małżeństw, w którym metr kwadratowy mieszkania będzie kosztować 2,5 tys zł.

O budowie tysiąca nowych mieszkań w perspektywie czterech lat mówił również Konrad Rychlewski, kandydat na prezydenta Wrocławia KWW Lewica Wrocławska. Rychlewski na ten cel przez cztery lata chce wydać 120 mln zł. Tyle samo w tym okresie chce przeznaczyć na budowę żłobków. _ Dziś ponad 70 proc. dzieci nie ma szans na miejsce w żłobku we Wrocławiu _ - zauważył.

Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka zapowiedziała w tym tygodniu wybudowanie dwóch nowych linii tramwajowych do peryferyjnych osiedli miasta - Nowego Dworu i Psiego Pola. Zaproponowała również inwestycje infrastrukturalne m.in. remont wiaduktu i rozbudowę obwodnicy śródmiejskiej.

Z kolei niezależny kandydat na prezydenta Wrocławia Tomasz Owczarek skupił się na programie rewitalizacji miejskich kamienic. Owczarek chce, by kamienice były sprzedawane po preferencyjnych stawkach, a koszty ich rewitalizacji były przeniesione na dotychczasowych najemców i prywatnych inwestorów.

Emil Antoniszyn, kandydat PSL na prezydenta stolicy Dolnego Śląska zaapelował o rozliczenie dużych miejskich inwestycji z ostatnich lat, jak np. budowę stadionu czy gospodarkę nieruchomościami miejskimi. _ Nie doczekaliśmy się tego, a to niezwykle ważne, żeby określić perspektywę, czy inwestycje były opłacalne. Władze powinny się z tego rozliczyć _ - uważa Antoniszyn.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który będzie ubiegał się po raz czwarty o reelekcję, ograniczył w tym tygodniu kampanię wyborczą do zaprezentowania swojego Komitetu Honorowego. Zasiadają w nim m.in. przedstawiciele środowisk naukowych, lekarskich oraz ludzie związani z wrocławską kulturą.

W minionym tygodniu kampanię wyborczą od spotkań z mieszkańcami rozpoczął Robert Jarosław Bogusławski kandydat KW _ Solidarność Walcząca _ na prezydenta Wrocławia. Jak powiedział PAP, jego głównym celem _ jest przypomnienie prawdziwych idei Solidarności, które doprowadziły do obalenia komuny, a teraz zostały zdewaluowane _. _ Przeciwko dewaluacji znaczenia tych idei występujemy w tych wyborach. Chcemy też przywrócić prawidłowe pojęcie władzy, jako służby dla społeczeństwa _ - dodał Bogusławski.

Zapowiedział też decentralizację władzy samorządowej m.in. większą współpracę z radami osiedla i konsultacje z mieszkańcami. Program _ Sprawnie działające miasto _ zakłada m.in. bezpłatną komunikację zbiorową, bezpłatne rowery miejskie, utworzenie platformy internetowej do zgłaszania problemów mieszkańców, czy bezpłatne posiłki dla wszystkich uczniów w szkole.

O prezydenturę we Wrocławiu zamierzają też walczyć: obecny prezydent Rafał Dutkiewicz (popierany przez własny komitet i przez PO), Mirosława Stachowiak-Różecka (radna PiS), działacze osiedlowi i przedsiębiorcy Waldemar Bednarz (popierany przez SLD, Unię Pracy, Partię Zieloni, PPS) i Robert Maurer (Kongres Nowej Prawicy), politolog Aldona Wiktorska-Święcka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Robert Jarosław Bogusławski (KW _ Solidarność Walcząca _), Robert Winnicki (Ruch Narodowy)
informatyk Konrad Rychlewski (KWW Lewica) oraz Tomasz Owczarek, 27-letni księgowy i kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl

wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)