Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Litwie. Grybauskaite zwycięża

0
Podziel się:

Po obliczeniu wyników z połowy okręgów wyborczych bezpartyjna Dalia Grybauskaite, a jej rywal - socjaldemokrata, europoseł Zigmantas Balczytis - ponad 42 proc.

Wybory na Litwie. Grybauskaite zwycięża
(Algirdas/public domain/Wikipedia)
bEIXJNHF

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie, które odbyły się dziś, zgodnie z prognozami przedwyborczymi, zwycięża dotychczasowa prezydent Dalia Grybauskaite.

Po obliczeniu wyników z połowy okręgów wyborczych bezpartyjna Dalia Grybauskaite, popierana przez konserwatystów i liberałów, uzyskała ponad 56 proc. głosów, a jej rywal - socjaldemokrata, europoseł Zigmantas Balczytis - ponad 42 proc.

Wszystko wskazuje na to, że Grybauskaite, określana często jako _ stalowa magnolia _, będzie pierwszą osobą w kraju, która dwa razy z rzędu zostanie wybrana na stanowisko prezydenta. Przed pięcioma laty wygrała wybory już w pierwszej turze z 69-procentowym poparciem.

bEIXJNHH

W ocenie politolog Irminy Matonyte wynik wyborów wskazuje, że _ Litwa ciągle potrzebuje rządów mocnej ręki, osoby władczej _.

Zdaniem eksperta, wydawcy tygodnika _ Veidas _ Algimantasa Szindeikisa, _ Grybauskaite, władcza, bezkompromisowa, kategoryczna, technokratka, nadużywająca zaimku "ja" _ to lepszy wybór niż Balczytis - polityk umiarkowany, bezkonfliktowy, unikający ostrych wypowiedzi, który jako prezydent nie potrafiłby _ wyzbyć się lojalności wobec swojej partii _. Szindeikis uważa, że zaletami Grybauskaite jest _ umiejętność przeciwstawienia się grupom interesów, które dążą do zawładnięcia Litwą i bezkompromisowa walka z niekompetencją na stanowiskach państwowych _.

Już przed wyborami Gryabuskaite zapowiedziała, że w dziedzinie polityki zagranicznej jej podstawowym celem jest ochrona interesów Litwy. Wskazała, że w związku z kryzysem na Ukrainie więcej uwagi należy zwrócić na bezpieczeństwo. Podkreśliła też, że priorytety Litwy są zbieżne z priorytetami partnerów w NATO, a szczególnie Polski. Przypomniała, że ostatnio w Watykanie i Pradze rozmawiała o tym z prezydentem Bronisławem Komorowskim. _ Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa całkowicie połączyła Litwę i Polskę i żadne cienie w naszych stosunkach nie mogą tego przysłonić. Wyzwania ze Wschodu zbliżają nasze państwa _ - powiedziała Grybauskaite.

Poinformowała, że jeżeli zachowa stanowisko prezydenta, _ nie będzie symbolicznych pierwszych wizyt zagranicznych _. _ One już się wszystkie odbyły. Nie muszę się nikomu przedstawiać _ - powiedziała. Zdradziła jednak, nie podając szczegółów, że jeszcze w czerwcu uda się do Polski, gdzie się spotka z prezydentem Komorowskim.

bEIXJNHN

Druga tura wyborów prezydenckich na Litwie odbywała się razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja wyniosła ponad 43 proc. Podczas wyborów nie odnotowano znaczących naruszeń.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIXJNIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)