Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Dżemilew: aneksja Krymu to zjawisko tymczasowe

0
Podziel się:

Mustafa Dżemilew wyraził też pogląd, że po obecnych wyborach prezydenckich wiele może się zmienić na Ukrainie. Myślę, że zmieni się w sferze stabilności.

Wybory na Ukrainie. Dżemilew: aneksja Krymu to zjawisko tymczasowe
(PAP/EPA)
bEDJWeqJ

Legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, którego władze Krymu nie wpuszczają na półwysep, zagłosował w ukraińskich wyborach prezydenckich w Kijowie. Wyraził przy tym przekonanie, że aneksja Krymu przez Rosję jest zjawiskiem tymczasowym.

Dżemilew, który jest deputowanym do parlamentu Ukrainy, powiedział dziś dziennikarzom przed oddaniem głosu, że aneksja Krymu to _ zjawisko tymczasowe i Krym znów będzie w składzie Ukrainy _.

Wyraził też pogląd, że po obecnych wyborach prezydenckich wiele może się zmienić na Ukrainie. _ Myślę, że zmieni się w sferze stabilności. Sądzę, że wybierzemy bardzo dobrego prezydenta. Wśród kandydatów są bardzo odpowiedni ludzie _ - zaznaczył.

bEDJWeqL

Wybory na Ukrainie. W Słowiańsku nie chcą głosować

Dżemilew, który przez wiele lat był więźniem sowieckich łagrów, wielokrotnie potępiał aneksję półwyspu przez Rosję. 7 maja został pierwszym laureatem polskiej Nagrody Solidarności. Nagroda zostanie wręczona 3 czerwca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu na rozkaz Józefa Stalina w 1944 roku z powodu oskarżeń o kolaborację z III Rzeszą. Prawie połowa - 46 proc. - nie przeżyła deportacji. Ocalałym pozwolono na powrót dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. ludności półwyspu, byli przeciwni referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

bEDJWeqR

Czytaj więcej w Money.pl

bEDJWerm
wybory
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)