Praca dwudziestu z 34 okręgowych komisji wyborczych w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy została częściowo lub całkowicie zablokowana - poinformował rzecznik Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Kostiantyn Chywrenko. Terroryści z tak zwanej samoobrony Ługańskiej Republiki Ludowej porwali w Siewierodoniecku członka Batkiwszczyny, który kierował miejscowym sztabem wyborczym tej partii - podało biuro prasowe Batkwiszczyny.
[aktualizacja 15:26]
Batkiwszczyna powołuje się na relację krewnych Sierhija Samarskiego, który jest deputowanym rady miejskiej w Siewierodoniecku. Wynika z niej, że sprawcy czekali na Samarskiego w okolicach sztabu Batkiwszczyny, gdy szedł do pracy. Został wsadzony do samochodu i odwieziony w nieznanym kierunku. Wraz z nim zabrano dokumentację wyborczą.
Świadkami zdarzenia byli matka i syn porwanego, którzy czekali na niego na ulicy.
Połowa komisji nie działa
Dzisiaj rano w obwodzie donieckich nie pracowało 12 z 22 komisji, a w obwodzie ługańskim 8 z 12.
CKW podkreślała przedwczoraj, że za każdym razem po otrzymaniu sygnału o zablokowaniu siedziby komisji informowane są o tym resort spraw wewnętrznych i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wyborów.
_ Należy podkreślić, że bezpieczeństwo pomieszczeń i członków okręgowych komisji wyborczych oraz komisji lokalnych nie jest całkowicie zagwarantowane; pracujący w nich ludzie są zastraszani i poddawani naciskom. Taka sytuacja panuje we wszystkich okręgach w obwodach donieckim i ługańskim _ - czytamy w komunikacie.
Zasadzka na ukraińską armię. Jedenastu żołnierzy nie żyje
W wyborach prezydenckich na Ukrainie - według oficjalnych danych - wystartuje 21 kandydatów. Najlepsze notowania w sondażach przedwyborczych ma biznesmen i były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko; popiera go ponad połowa osób, które zdecydowały się na udział w głosowaniu. Na dalszych miejscach są była premier Julia Tymoszenko (około 10 proc.) i były wicepremier Serhij Tihipko (prawie 9 proc.).
Berlin napomina Putina
Kanclerz Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do zaakceptowania oceny przebiegu wyborów na Ukrainie, jakiej dokona dysponująca siecią obserwatorów Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
_ - Oczekuję od Rosji, że bez zastrzeżeń będzie respektować obiektywną ocenę dokonaną przez OBWE _ - powiedziała Merkel w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika _ Saarbruecker Zeitung _. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Rosja jest krajem należącym do OBWE, jednak, pomimo zaproszenia, zrezygnowała z wysłania na Ukrainę własnych obserwatorów.
Merkel przypomniała, że w rozmowie telefonicznej w tym tygodniu zwróciła Putinowi uwagę na znaczenie wyborów dla ustabilizowania sytuacji na Ukrainie. Niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie nadzorować będzie ponad 1000 obserwatorów, w tym stu z Niemiec.
W rozmowie z _ Saarbruecker Zeitung _ Merkel zarzuciła Rosji kwestionowanie politycznej samodzielności Ukrainy. Kierownictwo rosyjskie ma widocznie _ problem z uznaniem, że Ukraina jako suwerenny kraj chce podążać własną, wyznaczoną przez siebie drogą _ - powiedziała kanclerz. Ukraina musi sama zdecydować, czego chce; dotyczy to także prawa do podpisania umów z UE - podkreśliła Merkel.
"Wybory to droga to jedyna droga do pokoju"
- Niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie otworzą drogę do przywracania pokoju w kraju - oświadczył dziś wiceminister spraw zagranicznych Danyło Łubkiwski. W ocenie dyplomaty próby niedopuszczenia do głosowania skazane są na porażkę.
_ Ludzie w obwodzie donieckim i ługańskim rozumieją, że droga powrotu do pokojowego życia jest jedna: są to wybory _ - powiedział Łubkiwski na briefingu prasowym.
Siły ukraińskiej Gwardii Narodowej i wojska prowadzą na wschodzie kraju operację zbrojną przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy ostrzegają, że nie dopuszczą do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w obwodach donieckim i ługańskim.
Łubkiwski przyznał, że wybory nie przyniosą rozwiązania wszystkich problemów państwa, ale staną się czynnikiem stabilizującym sytuację. Podkreślił, że Ukraina wypełnia porozumienie z Genewy, którego celem jest dążenie do deeskalacji napięcia we wschodnich obwodach, oraz przygotowuje się do przeprowadzenia koniecznych dla rozwoju reform gospodarczych i politycznych.
W niedzielnych wyborach prezydenckich startuje 21 kandydatów. Największe szanse na zwycięstwo ma biznesmen i były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
20 separatystów zabitych na wschodzie Ukrainy Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało zabitych, a siedmiu zostało rannych podczas akcji w ramach operacji antyterrorystycznej w okolicach miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim. | |
Putin krytycznie o "kolorowych rewolucjach" Prezydent Rosji wystąpił na Moskiewskiej Konferencji na temat Bezpieczeństwa Międzynarodowego. | |
Batalion "Donbas" w zasadzce! Granaty, ranni _ 50 proc. składu osobowego odniosło rany, wielu straciło dużo krwi _ - podał dowódca. |