Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Wyłonił się polityczny układ Poroszenko-Kliczko

0
Podziel się:

Nowy układ polityczny na Ukrainie Poroszenko-Kliczko wyłoniony po wyborach marginalizuje Julię Tymoszenko.

Wybory na Ukrainie. Wyłonił się polityczny układ Poroszenko-Kliczko
(Andrzej Hulimka/REPORTER/east News)

Nowy układ polityczny na Ukrainie Poroszenko-Kliczko wyłoniony po wyborach marginalizuje Julię Tymoszenko i może oznaczać przedterminowe wybory parlamentarne na jesieni - uważa Otilia Dhand z ośrodka badawczego Teneo Intelligence.

Taki dwubiegunowy układ wyłonił się - jej zdaniem - w wyniku wyborów prezydenckich i wyborów mera Kijowa. Zwycięzcami są właśnie Petro Poroszenko i Witalij Kliczko. Lider partii UDAR Kliczko zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta udzielając poparcia biznesmenowi Poroszence, a ten z kolei poparł go w wyborach mera Kijowa.

Kadencja parlamentu wyłonionego w wyborach z 2012 roku upływa dopiero w 2017 roku. Główną siłą polityczną jest w nim obecnie Batkiwszczyna Julii Tymoszenko, która w wyborach prezydenckich była kontrkandydatką Poroszenki; zdobyła ok. 13 proc. głosów i zajęła drugie miejsce.

_ Ukraińskie życie polityczne na krótką metę stanie pod znakiem sojuszu Poroszenko-Kliczko i ich odwrócenia się od partii Julii Tymoszenko _ - napisała Dhand w poniedziałkowym komentarzu. _ W zależności od sytuacji w sferze bezpieczeństwa kraju, zanosi się na to, że na jesieni mogą zostać rozpisane wybory parlamentarne, by nowy układ polityczny znalazł odzwierciedlenie w składzie Rady Najwyższej _ - twierdzi ekspertka.

_ Z punktu widzenia Poroszenki główna korzyść układu z Kliczką polega na tym, że jest alternatywą dla obecnego układu rządowego. Jeśli chodzi o Kliczkę, to może on aspirować do (obsadzenia swoimi ludźmi) niektórych resortów w rządzie i stanowisk gubernatorów obwodów _ - zaznacza Dhand.

_ UDAR najprawdopodobniej zdobędzie większość w nowej radzie miejskiej Kijowa, a popularność tej partii może pomóc Poroszence w wytyczeniu bardziej pragmatycznego kursu i zrównoważyć braki jego własnej partii Solidarność, znajdującej się na marginesie ukraińskiego życia politycznego _ - dodaje.

_ Utrzymanie jedności Ukrainy za cenę dopuszczenia dalej idącej decentralizacji może być bardziej realistyczną opcją pod rządami układu Poroszenko-Kliczko _ - ocenia Dhand.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)