Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Wysokie zwycięstwo Poroszenki wielką przegraną Putina

0
Podziel się:

- Wynik wyborów na Ukrainie odsuwa na dalszy plan wybory do Parlamentu Europejskiego - powiedział niemiecki ekspert Cornelius Ochmann.

Wybory na Ukrainie. Wysokie zwycięstwo Poroszenki wielką przegraną Putina
(Wikimedia Commons (CC 3.0))
bEKfaEad

Zaskakująco wysokie zwycięstwo Petra Poroszenki w dzisiejszych wyborach prezydenckich na Ukrainie i niezła frekwencja we wschodniej części kraju to wielka przegrana prezydenta Rosji Władimira Putina - uważa niemiecki ekspert Cornelius Ochmann.

_ Wynik wyborów na Ukrainie odsuwa na dalszy plan wybory do Parlamentu Europejskiego _ - powiedział Ochmann dziś wieczorem w Berlinie po ogłoszeniu wyników sondażowych.

Jego zdaniem wysokie zwycięstwo Poroszenki już w pierwszej turze wyborów stanowi ogromne zaskoczenie dla Kremla, a _ wielkim przegranym _ tych wyborów jest Putin. _ Wynik jest jednoznacznie proeuropejski. Rosjanie nie mogą nie uznać tego wyniku _ - uważa ekspert. Zwrócił uwagę, że bardzo słabe wyniki kandydatów skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych odbierają Rosji argumenty w prowadzonej dotychczas wojnie propagandowej przeciwko _ faszystom _.

bEKfaEaf

Wybory na Ukrainie. Zobacz filmy z komisji

Ochmann podkreślił, że _ Rosjanie zamilkli _, a w Moskwie nie można uzyskać żadnego komentarza. _ Wszyscy czekają, co powie Putin _ - powiedział.

Na korzyść Ukraińców przemawia też stosunkowo wysoka frekwencja we wschodniej części kraju, gdzie działają prorosyjscy separatyści. To dodatkowy argument na rzecz demokratycznej i proeuropejskiej Ukrainy - ocenił Ochmann.

W niedzielnych wyborach Poroszenko uzyskał 55,9 proc. głosów - poinformowały pracownie socjologiczne skupione w tzw. Narodowym exit-poll. Największa rywalka Poroszenki, Julia Tymoszenko otrzymała 12,9 proc. głosów. Według sondażu przeprowadzonego przez ukraińskie stacje telewizyjne Poroszenko otrzymał 57,3 proc. głosów, a Tymoszenko poparło w tym badaniu 12,4 proc. wyborców.

bEKfaEal

Ochmann jest wieloletnim ekspertem Fundacji Bertelsmanna ds. polityki europejskiej i stosunków Rosja-UE. Od sierpnia 2013 roku zajmuje stanowisko niemieckiego dyrektora Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKfaEaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)