Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na węgrzech
06.04.2014 19:47

Wybory na Węgrzech. Exit polls: partia Fidesz Viktora Orbana zwyciężyła

Fidesz otrzymał 48 procent głosów, co oznacza że utrzyma większość dwóch trzecich w parlamencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Na Węgrzech dziś od rana trwały wybory parlamentarne. Prawicowa partia Fidesz premiera Wiktora Orbana zwyciężyła w wyborach parlamentarnych - tak wynika z sondaży powyborczych. Fidesz miał otrzymać 48 procent głosów, co oznacza że utrzyma większość dwóch trzecich w parlamencie.

Lewicowo-liberalny blok Jedność zdobył 27 procent, a nacjonalistyczny Jobbik 18 procent głosów. Do parlamentu wejdzie też ugrupowanie Polityka Może Być Inna, które przekroczyło 5-procentowy próg wyborczy. Głosowanie w niektórych lokalach zostanie przedłużone, gdyż stoją przed nimi kolejki. Frekwencja o godzinie 17.30 wynosiła 56.8 procent.

Badania opinii publicznej przed wyborami pokazywały, że na Fidesz zamierza głosować 36 proc. wyborców, a na opozycyjną lewicową koalicję wokół Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) 18 proc. Skrajnie prawicowy Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik) ma poparcie 15 proc.

Analitycy wskazują, że głównymi sukcesami partii rządzącej była obniżka cen energii dla gospodarstw domowych o 20 proc. od początku 2013 r. i zmniejszenie deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB, choć głównie w drodze nałożenia nowych podatków, dzięki czemu Węgry wyszły z unijnej procedury nadmiernego deficytu i mają najniższy deficyt budżetowy od 10 lat.

Mimo to, Orban i jego ugrupowanie było krytykowane na arenie międzynarodowej za popadanie w konflikty z bankami i znaczną częścią działających na Węgrzech zagranicznych spółek. Krytycy Orbana twierdzą też, że w ciągu ubiegłych czterech lat na Węgrzech doszło do zachwiania równowagi między uprawnieniami poszczególnych instytucji państwowych i osłabienia niezależności mediów.

Opozycyjna lewicowa koalicja, której przewodzi socjalista Attila Mesterhazy, obiecuje obniżenie cen podstawowych artykułów żywnościowych, podwyżkę płac minimalnych i sprawiedliwszy podatek od dochodów, ale jej popularność w ostatnim czasie spadła. Przyczyniła się do tego niejednorodność sojuszu, obejmującego kilka partii, oraz umieszczenie na listach wyborczych osób, kojarzonych w społecznej świadomości z doprowadzeniem Węgier na krawędź załamania finansowego w 2008 roku, w tym ówczesnego premiera Ferenca Gyurcsanya.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory na węgrzech, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz