Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w tajlandii
21.03.2014 07:52

Wybory parlamentarne w Tajlandii nieważne. Jest decyzja Trybunału

Głosowanie nie odbyło się we wszystkich lokalach wyborczych tego samego dnia, a to stanowi naruszenie konstytucji - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii uznał wybory parlamentarne z 2 lutego za nieważne, nie ogłaszając przy tym terminu nowego głosowania. Opóźni to utworzenie rządu w kraju, w którym od kilku miesięcy odbywają się antyrządowe demonstracje.

Trybunał uznał, że lutowe wybory są nieważne, ponieważ głosowanie nie odbyło się we wszystkich lokalach wyborczych tego samego dnia, co stanowi naruszenie konstytucji.

Akcje antyrządowych demonstrantów sprawiły, że głosowanie zostało odwołane lub wstrzymane w jednej piątej okręgów wyborczych. Z tego powodu nie wyłoniono wystarczającej liczby deputowanych do utworzenia parlamentu, który mógłby zatwierdzić premiera.

Demonstranci, których liczba w minionych tygodniach nieco się zmniejszyła, od ponad trzech miesięcy domagają się ustąpienia premier Yingluck Shinawatry. Jest ona postrzegana jako reprezentantka interesów przebywającego poza krajem brata Thaksina Shinawatry, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu. Były szef tajlandzkiego rządu został zaocznie skazany w 2008 r. na więzienie za korupcję.

Wybory z 2 lutego w zamyśle rządu miały pomóc krajowi wyjść z politycznego impasu. Nie przekonało to jednak opozycji, która chciała odłożenia głosowania do czasu przeprowadzenia reform politycznych. Antyrządowi demonstranci domagają się powołania _ rady ludowej _, której zadaniem byłoby wprowadzenie zmian niezbędnych do ukrócenia korupcji w polityce.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdobyli absolutną większość w parlamencie Konserwatyści z Serbskiej Partii Postępu (SNS) zdobyli absolutną większość, uzyskawszy 48,34 proc. we wczorajszych przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Kogo nie chcemy widzieć w Sejmie? Nowy sondaż Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska umacniają swoje pozycje. Kto traci?
Wybory w Tajlandii częściowo przerwane Nie można głosować w 42 z 333 okręgów wyborczych. Rząd poinformował, że decyzję podjął ze względów bezpieczeństwa.
Tagi: wybory w tajlandii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz