Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory pogłębiły upartyjnienie Senatu

0
Podziel się:

W wielu okręgach tylko PO i PiS wystawiły swoich kandydatów. Przez to inne ugrupowania prawie nie istnieją w izbie wyższej parlamentu.

Wybory pogłębiły upartyjnienie Senatu
(PAP/Leszek Szymański)
bFeEOGFx

Wyniki wyborów do izby wyższej parlamentu nie stanowią zaskoczenia - okręgi jednomandatowe wymuszają jej upartyjnienie. Zaskakujące jest raczej, że mandaty uzyskało kilku kandydatów niezależnych - uważają eksperci.

W Senacie PO będzie miała 63 przedstawicieli, PiS - 31, PSL - 2, Obywatele do Senatu - 1. Do Senatu dostało się także trzech kandydatów niezależnych - Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz. W niedzielę senatorowie po raz pierwszy byli wybierani w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

- _ Należało się spodziewać tego, że w wyborach do Senatu zwyciężą kandydaci wystawiani przez partie; ktoś, kto się spodziewał, że będzie inaczej, żył raczej w krainie złudzeń, nie wiedząc, jak takie systemy funkcjonują w innych krajach _ - powiedział socjolog z UJ dr Jarosław Flis.

bFeEOGFz

Jak dodał, jest zaskakujące, że na sto miejsc dostało się do Senatu aż sześciu kandydatów, którzy nie startowali oficjalnie jako kandydaci jednej z dwóch największych partii. - _ Moim zdaniem mogło być gorzej; w ponad dziewięciu przypadkach na dziesięć potwierdza się reguła, że ten, kto wygrywa w Sejmie, wygrywa także w Senacie _ - zaznaczył Flis.

Zdaniem politologa prof. Radosława Markowskiego z PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dysproporcjonalność rezultatów wyborów do Senatu jest ogromna. - _ Poparcie rzędu 40 proc. dla danej partii przekłada się w wyborach jednomandatowych do Senatu na ponad 60 proc. udziału tej partii w izbie wyższej _ - powiedział.

ZOBACZ KTO WSZEDŁ DO SENATU, A KTO NIE

bFeEOGFF

Według Markowskiego, jeśli ten system wyłaniania kandydatów do Senatu zostanie utrzymany w kolejnych wyborach, dominująca partia będzie uzyskiwać ponad 80 proc. mandatów w tej izbie. - _ Senat jest po to, żeby spowalniać proces legislacyjny, być izbą namysłu; ale może to robić kiedy jest reprezentatywny _ - zaznaczył politolog. Dlatego, jak dodał, właściwym kierunkiem zmian powinno być wprowadzenie pełnej reprezentatywności wyborów do Senatu, tak aby znaleźli się w nim przedstawiciele ugrupowań uzyskujących poniżej 5 proc. poparcia.

Markowski wskazał również, że oprócz PO i PiS, pozostałe ugrupowania nie wystawiły swych kandydatów w wielu z okręgów, co ograniczyło możliwość ich większej reprezentacji w Senacie. Dodał, że zjawisko to będzie pogłębiać się i za cztery lata w wielu okręgach wyborcy będą mogli wybierać tylko spośród dwóch kandydatów największych partii.

Z kolei Flis odnosząc się do sukcesów niektórych spośród kandydatów nienależących do PO i PiS wskazał, że PSL zdobyło mandaty tam, gdzie _ wcisnęło się pomiędzy PO i PiS rywalizujące ze sobą w swoich matecznikach tzn. w Chełmie i w Ostrowie Wielkopolskim _. - _ To są też bardzo małe okręgi, co chyba pomogło PSL-owi _ - powiedział.

- _ Ponadto w trzech przypadkach mamy osoby znane, na takiej politycznej emeryturze, które, choć nie startowały z list partyjnych, to jednak były popierane przez partię rządzącą, a ich konkurenci byli mniej znani, czyli przypadek Cimoszewicza, Borowskiego i Kutza _ - mówił. Dodał, że w rzeczywistości byli oni kandydatami międzypartyjnymi.

bFeEOGFG

Jak zaznaczył, _ widać też, że ruch Obywatele do Senatu przecenił swoje siły _. - _ Próbowali, i to bardzo dobrze, niech kocioł demokracji będzie pod parą, ale okazało się, jak jest trudno wysadzić z siodła kandydata partii zwycięskiej w kraju i do tego wystawiającej znanego kandydata w danym okręgu _ - powiedział Flis.

O scenie politycznej po wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t95798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kwasniewski;wspolpraca;palikota;z;sld;potrzebna,171,0,933547.html) Porozmawia z Palikotem o przyszłości lewicy Były prezydent potwierdził dzisiaj, że spotka się z Palikotem. Palikot: _ Umówiłem się z Ryszardem Kaliszem _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97439.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;pospiechu;w;sprawie;utworzenia;koalicji;po-psl,232,0,933608.html) Koalicja z Platformą? "Trudniejsze granice" Waldemar Pawlak: _ Trzeba trochę czasu, aby rozważyć różne warianty funkcjonowania rządu w następnej kadencji _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t156999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aniolki;pis;przepadly;-;nie;wejda;do;sejmu,62,0,933438.html) Uległy wyjadaczom. "Aniołki" bez mandatów Młode kandydatki PiS, choć promowane w mediach sromotnie przegrały wyborcze stracie. Zobacz kto odebrał im głosy.
bFeEOGGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)