Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Gowin na prezydenta Krakowa, Godson na prezydenta Łodzi

0
Podziel się:

Po klęsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska Razem zastanawia się nad pomysłem na wybory samorządowe.

Wybory samorządowe 2014. Gowin na prezydenta Krakowa, Godson na prezydenta Łodzi
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bETxFuMR

Lider Polski Razem Jarosław Gowin nie wyklucza kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa. Z kolei John Godson może być kandydatem na prezydenta Łodzi. W Warszawie PR rozważa poparcie lewicowego burmistrza Ursynowa Piotra Guziała.

Po klęsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska Razem zastanawia się nad pomysłem na wybory samorządowe. Jak powiedział lider tego ugrupowania Jarosław Gowin, w przypadku wyborów do sejmików wojewódzkich ugrupowanie stoi jeszcze przed decyzją, czy zawrzeć jedną ogólnopolską koalicję wyborczą, czy lokalne porozumienia w każdym województwie.

Przy ogólnopolskiej koalicji Polsce Razem blisko np. do Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. _ Generalnie w wyborach do sejmików jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami centroprawicowymi _ - zaznacza Gowin. Nie wyklucza zatem porozumień z PiS, a nawet z PSL, które przy okazji głosowania nad immunitetem Mariusza Kamińskiego _ pokazało konserwatywno-chadeckie oblicze _.

bETxFuMT

Jarosław Kaczyński mówił w piątek podczas konferencji prasowej, że oczekuje od wszystkich polityków na prawicy, którzy deklarują chęć zasadniczej zmiany w Polsce i chcą przywrócenia praworządnego i demokratycznego państwa prawa, żeby w swych decyzjach kierowali się nie swoimi ambicjami, lecz interesem kraju.

_ Jeśli tak będą decydowali, to oczywiście wtedy wszystko jest możliwe, a jeśli w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z wypowiedziami, które w gruncie rzeczy sprowadzają się do tego, że ja mam podmiotowe prawo, żeby być ważnym, chociaż nic nie weryfikuje tego przeświadczenia, no to wtedy rzeczywiście będą kłopoty _ - dodał Kaczyński pytany o możliwość współpracy m.in. z Gowinem.

W wyborach do rad powiatów i rad gmin struktury Polski Razem będą miały swobodę w zawieraniu lokalnych porozumień. _ Są już przykłady takich porozumień, np. w Częstochowie jest porozumienie z Nową Prawicą i innymi ugrupowaniami wolnorynkowej prawicy _ - mówi Gowin. Raczej wykluczone są porozumienia z SLD, natomiast wchodzą w rachubę koalicje z PiS, a nawet z PO. _ W jednym z powiatów w zachodniopomorskim ostatnio współpracowaliśmy z Platformą przy wyborze burmistrza _ - mówi Gowin.

Przed partią są jeszcze decyzje w sprawie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Poparcie dla konkretnych kandydatów, jak mówi Gowin, _ będzie pochodną porozumień sejmikowych _. Tym niemniej Polska Razem zapewne wystawi swoich kandydatów w kilku dużych miastach.

bETxFuMZ

Sam Gowin, jak przyznał, wystartuje być może na prezydenta Krakowa. Kandydatem na prezydenta Łodzi może być John Godson. Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie Warszawy. Typowany przez niektórych na kandydata Paweł Kowal nie chce na razie zdradzać swoich planów, dotyczących wyborów samorządowych. _ Nie chcę się wypowiadać na temat polityki krajowej _ - mówi. Według niektórych działaczy partii, ponieważ niewykluczony jest start kandydatów Polski Razem w stolicy z list Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotra Guziała, możliwe wówczas byłoby poparcie burmistrza Ursynowa w wyborach na prezydenta Warszawy.

W niektórych dużych miastach Polska Razem może poprzeć urzędujących prezydentów, związanych z lokalnymi komitetami samorządowymi. Tak będzie np. w Poznaniu, gdzie - jak mówił Gowin - zapewne udzieli poparcia urzędującemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu. Z kolei na poparcie Polski Razem raczej nie ma co liczyć prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. _ Odkąd zdecydował się startować, wszystko na to wskazuje, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, raczej nie ma szans, byśmy go poparli _ - mówi Gowin.

W majowych wyborach do PE Polska Razem nie przekroczyła progu wyborczego - uzyskała nieco ponad 3 proc. głosów.

Czytaj więcej w Money.pl

bETxFuNa
bETxFuNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)