Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. Kto powalczy o fotel prezydenta Warszawy?

0
Podziel się:

Tylko dwie partie podjęły decyzje. Pozostałe poczekają z decyzją przynajmniej do końca lipca ze względu na trwające rozmowy o ewentualnych koalicjach.

Wybory samorządowe. Kto powalczy o fotel prezydenta Warszawy?
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Sebastian Wierzbicki (SLD) na pewno staną w listopadzie w szranki o fotel prezydenta Warszawy. Pozostałe partie czekają z decyzją ws. kandydatur przynajmniej do końca lipca ze względu na trwające rozmowy o ewentualnych koalicjach.

Według dotychczasowych sondaży ubiegająca się o reelekcję obecna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz ma największe szanse, aby zostać włodarzem miasta.

W listopadzie 2006 roku Gronkiewicz-Waltz jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Warszawy wygrywając w drugiej turze wyborów z ówczesnym p.o. prezydenta stolicy Kazimierzem Marcinkiewiczem. W 2010 roku wygrała już w I turze.

_ Bez wątpienia Hanna Gronkiewicz-Waltz podejmie w tym roku walkę o trzecią kadencję _ - powiedział PAP szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki.

_ Dwie kadencje dobiegają końca, ale nie wszystko jeszcze zostało zrealizowane. Kluczową w tej chwili jest na pewno obwodnica miasta, a także dokończenie drugiej linii metra _ - zaznaczył Halicki. Przypomniał, że jeszcze w kampanii samorządowej w 2006 r. przed pierwszymi wygranymi przez Gronkiewicz-Waltz wyborami prezydenta Warszawy, Platforma zaprezentowała program rozplanowanych na dekadę inwestycji w stolicy.

_ To było 1000 inwestycji. Zrealizowaliśmy około 700-800 projektów. To wielomiliardowy projekt, który powinien zostać dokończony w trzeciej kadencji _ - podkreślił Halicki. Zapowiedział, że kampania Gronkiewicz-Waltz wystartuje po wakacjach.

Druga kadencja Gronkiewicz-Waltz wzbudziła kontrowersje; w październiku 2013 r. próbowano ją odwołać w referendum. Inicjatorem akcji referendalnej była Warszawska Wspólnota Samorządowa, na czele z burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem. Podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania zbierali też przedstawiciele partii politycznych, z PiS na czele. Organizatorzy akcji zarzucali Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Gronkiewicz-Waltz broniła Platforma i premier Donald Tusk, który zachęcał warszawiaków, by nie brali udziału w referendum. Ostatecznie okazało się ono nieważne właśnie ze względu na zbyt niską frekwencję. W referendum oddano 343 tys. 732 głosy. Referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim co najmniej 389 tys. 430 osób. Za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz było 322 tys. 17 osób, przeciwko było 17 tys. 465.

_ Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Warszawy. To dla mnie wyraz szczególnego zaufania, ale także mocne zobowiązanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy _ - napisała Gronkiewicz-Waltz w oświadczeniu po ogłoszeniu wyników. _ To referendum mi pomogło _ - zaznaczyła.

Najwcześniej, bo już w styczniu, swojego kandydata na prezydenta przedstawił SLD - został nim szef mazowieckiego SLD Sebastian Wierzbicki, obecnie wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

Już w styczniu przedstawił on swój program. Zapowiedział troskę o bezpieczeństwo lokatorów budynków zwracanych byłym właścicielom, rozwój budownictwa komunalnego, zapewnienie dostępu do kanalizacji wszystkim mieszkańcom Pragi. Obiecał usprawnienie pracy stołecznych urzędów, racjonalizację zatrudnienia w ZTM, bezpłatne miejsca w przedszkolach i żłobkach dla wszystkich warszawskich dzieci. Zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem, nie będzie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, a także oszczędności kosztem stołecznej kultury.

Na początku sierpnia kandydata na prezydenta stolicy zamierza przedstawić PiS. _ Jak na poważną partię przystało Prawo i Sprawiedliwość, uruchomiło procedury, które mają wyłonić kandydata. Na razie nie mówimy jeszcze o personaliach, wszystko ma swój czas _ - podkreśl poseł Mariusz Antoni Kamiński. Wcześniej politycy PiS w nieoficjalnych rozmowach wskazywali nazwiska posła Jacka Sasina lub prof. Piotra Glińskiego jako możliwych kandydatów.

Do końca wakacji czeka z decyzją również PSL. Wiceszef mazowieckich struktur Stronnictwa Piotr Zgorzelski tłumaczył PAP, że rozważane są rozmaite warianty, wśród nich wystawienie własnego kandydata. Ludowcy rozważają też poparcie kandydata z innego środowiska politycznego lub samorządowego. Przyznają, że składane są im oferty z różnych stron. _ Na razie PSL wyklucza tylko rozmowy ze środowiskami skrajnymi i z PiS _ - dodał Zgorzelski.

Kandydatem Twojego Ruch w wyborach na prezydenta stolicy będzie najprawdopodobniej rzecznik ugrupowania poseł Andrzej Rozenek. Janusz Palikot powiedział PAP, że Rozenek będzie kandydował, o ile nie dojdzie do innych ustaleń w czasie rozmów z SLD. Wcześniej mówił, że partia rozważa trzy kandydatury: _ jedną kobiecą, dwie męskie _. Niektórzy politycy TR wskazywali, że może chodzić o Barbarę Nowacką córkę Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Do końca lipca decyzję ws. swojego kandydata na prezydenta ma podjąć Nowa Prawica. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, partia Janusza Korwin-Mikkego wystawi prawdopodobnie wiceszefa partii Jacka Wilka. Według przedstawicieli warszawskich struktur NP trwają rozmowy dotyczące wyborczych koalicji - głównie ze środowiskami samorządowymi.

Zarówno Solidarna Polska jak i Polska Razem Jarosława Gowina czekają z decyzją ws. startu w Warszawie na wyniki uzgodnień z PiS. Obie partie rozmawiają z partią Jarosława Kaczyńskiego na temat współpracy w ramach konsolidacji prawicy. Jeśli rozmowy się nie powiodą, Gowin - jak powiedział - będzie namawiał do startu działaczy PR: Pawła Poncyljusza lub Pawła Kowala. Z kolei SP w przypadku fiaska rozmów z PiS zamierza porozumieć się z innymi ugrupowaniami prawicowymi i dopiero wtedy podjąć decyzję.

O wystawieniu swojego kandydata na prezydenta stolicy myśli też Ruch Narodowy. Jak powiedział PAP lider RN Robert Winnicki, trwają rozmowy ugrupowania z _ szeroko pojętą prawicą _ oraz ze środowiskami samorządowymi. _ Dlatego jest za wcześnie na podawanie nazwisk _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)