Notowania

wybory w egipcie
25.05.2012 09:16

Wybory w Egipcie. Kandydat Bractwa Muzułmańskiego w drugiej turze

Przedstawiciele Bractwa powołali się na własne sondaże powyborcze exit polls po zakończonej wczoraj dwudniowej pierwszej turze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Bractwo Muzułmańskie poinformowało, że jego kandydat Mohamed Mursi weźmie udział w drugiej turze wyborów prezydenckich w Egipcie w czerwcu. Zmierzy się wówczas z ostatnim premierem Hosniego Mubaraka, Ahmedem Szafikiem.

Przedstawiciele Bractwa powołali się na własne sondaże powyborcze exit polls po zakończonej wczoraj dwudniowej pierwszej turze. Nieco później informowali, że po przeliczeniu większości głosów Mursi prowadzi z 25-procentowym poparciem, a Szafik uzyskał 23 proc. głosów. Jeszcze dzisiaj ma się odbyć spotkanie, na którym Bractwo ustalać będzie strategię przed dogrywką wyborczą 16 i 17 czerwca.

Również kilka arabskich stacji telewizyjnych informowało, że Mursi wyprzedził pozostałych 12 kandydatów startujących w pierwszej turze. Oficjalne wyniki mają być znane dopiero na początku przyszłego tygodnia.

Pierwsze wolne wybory prezydenckie w Egipcie przemieniły się w zacięty wyścig między kandydatami islamskimi a laickimi wywodzącymi się z obalonego w ubiegłym roku reżimu Mubaraka.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m100841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;chrzescijanie;obawiaja;sie;prezydenta;islamisty,63,0,1092415.html) *Oni najbardziej boją się nowego prezydenta * Większość chrześcijan w Egipcie czuje się zagrożona możliwością zwycięstwa w wyborach prezydenckich islamisty. Bractwo Muzułmańskie, zdelegalizowane za czasów Mubaraka, liczy, że w wyborach prezydenckich umocni władzę po dobrym wyniku islamistów w wyborach parlamentarnych na przełomie 2011 i 2012 roku.

Przed wyborami Bractwo zapowiadało _ odrodzenie _ Egiptu, nie tylko dzięki zwalczaniu powszechnej za Mubaraka korupcji i odbudowie infrastruktury, ale także na drodze zwiększenia roli islamskiego prawa. Związanych z tym ograniczeń obawiają się umiarkowani muzułmanie, świeccy Egipcjanie, a także chrześcijańska mniejszość.

Koptowie w Egipcie stanowią około 10 procent 83-milionowego społeczeństwa i są największą chrześcijańską społecznością na Bliskim Wschodzie.

O Egipcie czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Egipcie nie wyłonią zwycięzcy? Dziś drugi, ostatni dzień pierwszej tury wyborów prezydenckich. Władze ogłosiły czwartek dniem wolnym od pracy, aby mogli zagłosować pracownicy sektora publicznego.
Zabili policjanta pod lokalem wyborczym To pierwsze wolne wybory w Egipcie od 60 lat. Walka między zwolennikami różnych kandydatów jest niezwykle zażarta.
300 aresztowanych po krwawych starciach Ponad 300 aresztowanych po starciach z siłami bezpieczeństwa, dwie osoby zabite - to bilans demonstracji i starć pod kairskim Ministerstwem Obrony.
Tagi: wybory w egipcie, mohamed mursi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz