Notowania

wybory w egipcie
16.06.2012 08:57

Wybory w Egipcie: Mursi kontra Szafik

60 lat po dojściu wojskowych do władzy pierwsze wolne wybory szefa państwa są kolejnym krokiem na drodze do rządów cywilów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Egipcie rozpoczęła się dwudniowa druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi oraz ostatni premier mianowany przez ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik (na zdj.). *

W pierwszej turze w dniach 23 i 24 maja islamista Mursi uzyskał poparcie ponad 24 procent głosujących, a Szafik - ponad 23 procent głosów.

60 lat po dojściu wojskowych do władzy pierwsze wolne wybory szefa państwa są kolejnym krokiem na drodze do rządów cywilów.

Wybory mogą zakończyć 16-miesięczny okres burzliwych rządów Najwyższej Rady Wojskowej, która objęła władzę po obaleniu Mubaraka w wyniku rewolucji. Jednak wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek nieoczekiwanie uznał za nieważne niedawne wybory parlamentarne, kwestionując prawomocność jednej trzeciej mandatów, sprawa dalszych rządów Rady pozostaje otwarta. Nazwisko nowego prezydenta ma być ogłoszone 21 czerwca.

W trakcie kampanii wyborczej 70-letni Szafik, chcąc zdyskredytować Bractwo, oskarżał je o zabicie demonstrantów podczas zeszłorocznych protestów. Głosił, że zwycięstwo prezydenta-islamisty będzie równoznaczne z cofnięciem się Egiptu do czasów średniowiecza i wykluczeniem kobiet i chrześcijan z życia publicznego. Zdaniem byłego szefa rządu Bractwo przejmie zdobycze rewolucji, którą zapoczątkowali głównie młodzi, świeccy Egipcjanie i do której islamiści przyłączyli się dopiero po pewnym czasie.

Z kolei Bractwo, najstarszy egipski ruch islamistyczny, który obecnie próbuje łączyć konserwatywne wartości społeczne i religijne z hasłami tolerancji i nowoczesności, ostrzegało, że Szafik pozbędzie się demokratycznych zdobyczy rewolucji. Przypominało też, że był on związany z reżimem Mubaraka.

Do głosowania w 83-milionowym Egipcie uprawnionych jest 50 mln obywateli. Lokale wyborcze otwarto w sobotę o godzinie 8 rano i zamknięte będą o godzinie 20. W tych samych godzinach będą czynne w niedzielę.

Czytaj więcej w Money.pl
Człowiek Mubaraka wystartuje w wyborach Sąd Konstytucyjny Egiptu uznał, że obecny parlament został wybrany niezgodnie z konstytucją, i zakwestionował jego skład.
Dyktator w celi. "Zabójstwo z premedytacją? Hosni Mubarak ustąpił ze stanowiska 11 lutego 2011 roku po blisko 30 latach u władzy.
Islamiści poszli na ustępstwa. To przełom Przewodniczący NRW, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zwołał na 12 czerwca posiedzenie parlamentu, na którym ma zostać ustalony skład zgromadzenia konstytucyjnego.
Tagi: wybory w egipcie, ahmed szafik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz