Notowania

egipt
24.05.2012 12:47

Wybory w Egipcie nie wyłonią zwycięzcy?

Dziś drugi, ostatni dzień pierwszej tury wyborów prezydenckich. Władze ogłosiły czwartek dniem wolnym od pracy, aby mogli zagłosować pracownicy sektora publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obserwatorzy oczekują więc, że frekwencja będzie dziś większa niż wczoraj. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. Część wyborców głosuje dzisiaj, gdyż wczoraj w lokalach był za duży tłok.

O stanowisko szefa państwa ubiega się 13 kandydatów, wśród których są islamiści, liberałowie, a także postacie dawnego reżimu Mubaraka. Jednak szanse na wyłonienie zwycięzcy wymaganą większością głosów już w pierwszej turze są niewielkie, dlatego na 16 i 17 czerwca zaplanowano dogrywkę. Nazwisko nowego prezydenta ma zostać ogłoszone 21 czerwca.

Następnego dnia ma w ręce cywilów oddać władzę Najwyższa Rada Wojskowa, która rządzi krajem od obalenia Mubaraka. Przedłużające się rządy wojskowych stały się zarzewiem zaciekłych protestów w kraju. Rada zapewniała, że wybory będą "w 100 proc. przejrzyste".

Wśród faworytów jest były minister spraw zagranicznych oraz były szef Ligi Arabskiej Amr Musa i ostatni premier mianowany przez Mubaraka Ahmed Szafik. W wyścigu liczą się także kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi i niezależny islamista Abdel Moneim Abul Fotuh.

Możliwość przeprowadzenia wyborów to największa zdobycz Egipcjan, którzy w styczniu zeszłego roku wyszli na ulice, by protestować przeciwko autorytarnym rządom Mubaraka.

Środowo-czwartkowe głosowanie będzie też momentem prawdy dla tego Egiptu - pisze agencja Associated Press. Jego obywatele zdecydują, czy władza ma zostać w rękach świeckiej elity, związanej z dawnym reżimem, czy też przejść w ręce islamistów, którzy przez lata nie byli do niej dopuszczani.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabili policjanta pod lokalem wyborczym To pierwsze wolne wybory w Egipcie od 60 lat. Walka między zwolennikami różnych kandydatów jest niezwykle zażarta.
Zmieniają konstytucję tuż przed wyborami Problemem dla armii jest między innymi możliwość znalezienia się pod nadzorem cywilnego prezydenta, a co więcej - islamisty.
Znaleziono brytyjski samolot na pustyni Wrak zaginionego w 1942 roku myśliwca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) został odnaleziony w dobrym stanie na pustyni w zachodnim Egipcie.
Tagi: egipt, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz