Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech. Nowa koalicja poprawi stosunki z Rosją?

0
Podziel się:

Cytowany we wtorek przez rządową "Rossijską Gazietę" ceniony w Rosji
niemiecki politolog Alexander Rahr przewiduje, że w wypadku utworzenia w Niemczech koalicji
CDU/CSU-SPD nastąpi znacząca poprawa stosunków między Moskwą i Berlinem.

Wybory w Niemczech. Nowa koalicja poprawi stosunki z Rosją?
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Cytowany przez rządową _ Rossijską Gazietę _ ceniony w Rosji niemiecki politolog Alexander Rahr przewiduje, że w wypadku utworzenia w Niemczech koalicji CDU/CSU-SPD nastąpi znacząca poprawa stosunków między Moskwą i Berlinem.

Rahr przypomniał, że socjaldemokraci zawsze opowiadali się za rozwojem pragmatycznych relacji między Niemcami i Rosją. - _ Jeśli Frank-Walter Steinmeier zostanie kolejnym ministrem spraw zagranicznych, to niewątpliwie wystąpi z nowymi inicjatywami zbliżenia między Berlinem i Moskwą; będzie się pogłębiać polityka wschodnia Niemiec _ - oświadczył politolog.

Rahr zaznaczył, że wszystko będzie zależeć od tego, jak na propozycje rządu Niemiec będzie reagowała Rosja. _ - Myślę jednak, że strony opowiedzą się za wzajemnie korzystną współpracą i z przyjemnością zainicjują nowe projekty _ - wskazał.

Zdaniem niemieckiego politologa, jeśli CDU/CSU wejdzie w koalicję z Zielonymi, to dojdzie do pogorszenia stosunków między Niemcami i Rosją. _ - W polityce zagranicznej Niemiec górę wezmą wartości. Na pierwszy plan wysuną się problemy obrony praw człowieka, umacnianie społeczeństwa obywatelskiego w krajach niedemokratycznych i wspieranie arabskiej wiosny _ - oznajmił.

Rahr przypomniał, że _ w ostatnich latach Zieloni, tak w mediach, jak i w Bundestagu, dali się poznać jako ostrzy krytycy Rosji i polityki rosyjskich władz _. _ Nie sądzę, że po wejściu do rządu Zieloni od razu zmienią swoje podejście _ - powiedział.

Źródło: Money.pl

Politolog dodał, że z ewentualnym wejściem Zielonych do rządu wiązać się będzie nowa era konfliktów w relacjach między Niemcami i Rosją. _ - Najtrudniejsze będzie przetrwanie pierwszego okresu, póki Zieloni nie oswoją się z korytarzami władzy _ - ocenił.

Rahr podkreślił, że rosyjsko-niemiecka współpraca gospodarcza będzie się rozwijać niezależnie od składu nowego rządu. - _ Nie wykluczam, że biznes w razie przyjścia Zielonych będzie domagał się od nich pragmatyzmu w nadziei na to, że projekty gospodarcze nie będą hamowane _ - oświadczył.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wygrała zdecydowanie niedzielne wybory do Bundestagu - jej CDU/CSU zdobyła 41,5 proc. głosów. Jednak do absolutnej większości w parlamencie zabrakło jej pięciu mandatów. Dotychczasowy partner chrześcijańskich demokratów, liberalna FDP, nie przekroczył progu wyborczego i znajdzie się poza parlamentem.

Merkel stanęła więc wobec konieczności znalezienia nowego partnera do koalicyjnego rządu. Zarówno SPD, jak i Zieloni deklarują gotowość do rozmów z CDU/CSU.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy za koalicją CDU: CSU i SPD Merkel zmuszona jest zawarcia koalicji z SPD lub Zielonymi
Przewaga Merkel topnieje. Nowy sondaż Z opublikowanego dziś sondażu instytutu Emnid wynika, że poparcie dla SPD wzrosło w ciągu tygodnia o dwa punkty procentowe do 25 proc. - podał dziś Bild am Sonntag.
Polityk niemieckiej opozycji dla Money.pl: Angela Merkel zapłaci wysoką cenę - Niemcy mają już sporą niechęć do neoliberalnej polityki - mówi poseł SPD, drugiej siły w Bundestagu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)