Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w USA. Amerykański politolog przewiduje zwycięstwo Obamy

0
Podziel się:

Amerykański politolog zwycięzców typuje od 1984 roku i jeszcze nigdy się nie pomylił.

Wybory w USA. Amerykański politolog przewiduje zwycięstwo Obamy
(PAP/EPA)

Amerykański politolog prof. Allan Lichtman przewiduje, że to ubiegający się o reelekcję Barack Obama wygra wybory prezydenckie w USA. Lichtman od 1984 r. ani razu się nie pomylił, używając swej metody prognozowania wyników wyborów _ 13 kluczy do Białego Domu _.

_ - Obama jest nie tylko pewnym kandydatem, ale nawet jeśli do wyborów przydarzy mu się jeszcze jakiś błąd lub potknięcie, to wygra _ - powiedział Lichtman w Brukseli podczas debaty zorganizowanej przez think tank European Policy Center.

Wypowiadał się już po nieudanej dla Obamy środowej debacie telewizyjnej z kandydatem Republikanów Mittem Romneyem. Zdaniem Lichtmana debaty nie mają znaczenia. _ - Liczy się rządzenie, a nie kampania _ - przekonuje.

Prof. Lichtman jest historykiem i politologiem w American University w Waszyngtonie. Analizując wyniki wyborów w USA od roku 1860 do 1980, stworzył metodologię prognozowania ich rezultatów, zwaną _ 13 kluczy do Białego Domu _. Od rozpoczęcia prognoz w 1984 roku ani razu się nie pomylił, wszystkie jego przewidywania się sprawdziły.

Owe 13 kluczy to po prostu lista tez, które generalnie zakładają, że faworytem wyścigu jest partia urzędująca (ta, z której wywodzi się obecny prezydent). Jeżeli co najmniej sześć z tych stwierdzeń jest fałszywych, to wygrywa partia opozycyjna.

W przypadku tegorocznych wyborów prezydenckich Lichtman prognozuje pewne zwycięstwo Obamy, bo tylko trzy tezy nie sprawdzają się i wskazują na niekorzystne dla niego trendy. Obama wygra więc nawet jeśli nie wyjdą mu kolejne debaty z Romneyem.

Dlaczego? Bo np. _ urzędująca administracja nie została skażona większym skandalem _ (jak np. afera Billa Clintona z Monicą Levinsky), _ nie ma znaczącego, poważnego trzeciego kandydata _, czyli konkurenta, który mógłby zaszkodzić Obamie, tak jak w 2000 roku zaszkodził Demokratom kandydat Zielonych Ralph Nader. Zdobywając blisko 3 proc. poparcia, odbierał kluczowe głosy kandydatowi Demokratów Alowi Gore'owi, wskutek czego wygrał Republikanin George W. Bush.

W przypadku Obamy zgadzają się też inne tezy: _ nie było poważnych prawyborów w partii, która ubiega się o reelekcję _ czy _ kandydat partii ubiegającej się o reelekcję jest urzędującym prezydentem _. Także teza _ obecna administracja osiągnęła znaczący sukces w polityce zagranicznej i sprawach wojskowych _ jest prawdziwa, bo za taki sukces uważa się zabicie w ubiegłym roku przez amerykańskich żołnierzy szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

Na korzyść Obamy wypada też jeden z dwóch _ kluczy _ dotyczących gospodarki: _ gospodarka nie jest w recesji podczas kampanii wyborczej _. Choć trwa kryzys, gospodarka USA wciąż minimalnie rośnie i - jak brzmi kolejna teza Lichtmana - _ nie doszło podczas kadencji do długotrwałych niepokojów społecznych _.

Jedyne trzy założenia, które wypadają na niekorzyść Obamy, to: _ po wyborach uzupełniających partia ubiegająca się o reelekcję ma w Izbie Reprezentantów więcej miejsc, niż miała po poprzednich wyborach uzupełniających _ (Demokraci stracili część mandatów w wyborach w 2010 roku). _ _

Ponadto na niekorzyść Obamy przemawia to, że _ wzrost realnego PKB na mieszkańca w okresie kadencji (ubiegającej się o reelekcję partii) jest równy lub przekracza średni wzrost w ciągu dwóch poprzednich kadencji _ oraz _ kandydat partii ubiegającej się o reelekcję jest charyzmatyczny bądź jest bohaterem narodowym _. Można by dyskutować o charyzmie Obamy, ale po środowej debacie Lichtman nie waha się postawić mu minusa.

Lichtman nie przejmuje się sondażami wyborczymi, bo przecież badania opinii można porównywać tylko do innych sondaży, a nie realnych wyborów - wyjaśnia. Dlatego nawet gdy badania wskazywały w 1988 roku na znaczną przewagę kandydata Demokratów, Lichtman do końca zapewniał, że to Republikanin zwycięży. I nie pomylił się.

Politologa nie interesują też tzw. _ swing states _, czyli stany, które nie są zdecydowanie ani prorepublikańskie, ani prodemokratyczne - dlatego żaden z 13 kluczy ich nie dotyczy. _ - Trendy ogólnonarodowe przekładają się na wyniki w swing states _ - mówi politolog. Dowodzi, że wszyscy zwycięzcy wyborów w USA od 1860 roku zawsze zdobywali też większość w głosowaniu ogólnokrajowym, poza jednym wyjątkiem, w 2000 roku, gdy starli się George W. Bush i Al Gore. Jednak różnica w ich wynikach była minimalna.

Za kompletnie nieistotne dla wyników wyborów prezydenckich Lichtman uważa też, kogo obie strony proponują na kandydatów na wiceprezydenta. - _ Ludzie głosują na lidera i tyle _ - przekonuje.

Ogółem politolog ocenia wybory jako starcie starej i nowej Ameryki. Elektorat Republikanów jest przeważnie biały; na kandydata Demokratów głosują częściej Latynosi i Afroamerykanie. Dlatego dodaje, że przyszłość - jeśli Republikanie nie zmienią polityki - należy raczej do Demokratów, zakładając coraz większą przewagę liczebną wyborców z szybko rosnących grup etnicznych.

Zwycięstwo Demokratów nad Republikanami w 2008 roku, po ośmiu latach rządów George'a W. Busha, Lichtman przewidział na dwa lata przed głosowaniem, zanim w ogóle wiadomo było, kogo Demokraci wystawią do wyścigu. _ Demokraci mogli wziąć z książki telefonicznej czyjekolwiek nazwisko. I tak by wygrali _ - powiedział.

Uczestnicy debaty z Lichtmanem dopytywali, czy jego teoria _ 13 kluczy _ stosuje się też do wyborów w innych państwach świata. _ - Nie, klucze były opracowane specjalnie dla USA, ale można byłoby stworzyć inne klucze, stosując podobną metodologię _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/m247928.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/programy;gospodarcze;kandydatow;na;prezydenta;usa,169,0,1171369.html) Programy gospodarcze kandydatów na prezydenta USA Sprawdź, co różni rywali w wyścigu o fotel prezydencki USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m247922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;wygrywa;w;sondazach;romney;triumfuje;w;telewizji,53,0,1171509.html) Obama wygrywa w sondażach. Romney triumfuje w telewizji Kandydat Republikanów zmiażdżył prezydenta Obamę w pierwszej przedwyborczej debacie. Potwierdza to sondaż przeprowadzony przez CNN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory;w;usa;coraz;blizej;kontrowersyjne;nagranie;baracka;obamy,59,0,1170491.html) Tak Obama zmienia poglądy. Głośne wideo Wideo sprzed pięciu lat ma być dowodem, że wbrew deklaracjom Obama podsyca w USA antagonizmy klasowo-rasowe.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)