Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybudują elektrownię. Wytną 240 hektarów lasu

0
Podziel się:

W Brazylii zatwierdzono plan budowy trzeciej największej na świecie elektrowni wodnej. Budowę krytykują ekolodzy, obrońcy praw człowieka i Kościół Katolicki.

Wybudują elektrownię. Wytną 240 hektarów lasu
(Cyclops53/Dreamstime)
bEUmOZNN

Nie ma już formalnych przeszkód do rozpoczęcia w puszczy amazońskiej głównego etapu budowy gigantycznej elektrowni wodnej - trzeciej co do wielkości siłowni tego typu na świecie. Brazylijski urząd ochrony środowiska wydał w środę stosowną zgodę.

Już w styczniu tego roku ten sam urząd zgodził się na rozpoczęcie prac przygotowawczych, w tym wycięcie 240 hektarów lasu.

Plany budowy elektrowni wodnej Belo Monte na rzece Xingu ostro krytykowane były i są nadal przez ekologów, obrońców praw człowieka i Kościół katolicki. Zdaniem krytyków, budowa gigantycznej siłowni może spowodować nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym i zagrozić egzystencji Indian mieszkających w okolicy.

bEUmOZNP

Elektrownia Belo Monte ma mieć moc ponad 11 tysięcy megawatów i - w opinii brazylijskiego rządu - jej budowa jest niezbędna ze względu na potrzeby energetyczne kraju.

Siłownia na rzece Xingu będzie trzecią co do wielkości elektrownią wodną na świecie, po chińskiej Zaporze Trzech Przełomów i elektrowni Itaipu na rzece Parana, na granicy brazylisko-paragwajskiej. Realizacja projektu w puszczy amazońskiej ma kosztować ponad 8 miliardów euro.

Brazylijska energetyka opiera się głównie na źródłach odnawialnych. Jednak jeszcze niedawno rząd tego kraju deklarował, ze do 2050 roku chce wybudować kilkadziesiąt elektrowni jądrowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;bedzie;bronic;przed;unia;atomowek,51,0,843059.html) Bułgaria będzie bronić przed Unią atomówek Parlament Bułgarii zaaprobował strategię państwa w dziedzinie energetyki do 2020 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;tym;kraju;nie;zbuduja;juz;nowych;atomowek,244,0,838644.html) W tym kraju nie zbudują już nowych atomówek Szwajcaria w 2034 roku nie będzie już miała działających elektrowni atomowych.
Brazylia z powodu osunięć ziemi może zamknąć elektrownię atomową Brazylia z powodu osunięć ziemi może zamknąć jedyną w kraju elektrownię atomową, położoną w mieście Angra dos Reis, w stanie Rio de Janeiro - poinformowały w niedzielę brazylijskie władze lokalne.
bEUmOZNV

_ _

bEUmOZOq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)