Notowania

bp
29.10.2010 14:25

Wyciek ropy z odwiertu BP to wina cementu?

Właściciel platformy zlekceważył sygnały ostrzegawcze - ustaliła komisja dochodzeniowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BP plc)

Wadliwy cement zastosowany przez koncern Halliburton mógł być powodem katastrofalnego wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej z odwiertu Macondo, eksploatowanego przez BP - donosi piątkowy _ Wall Street Journal Europe _.

Trzy spośród czterech testów przeprowadzonych przez koncern Halliburton wykazały, że typ zaprawy cementowej podobnej do tej, którego użyto do zaplombowania odwiertu, nie wiązał się prawidłowo.

Cementowanie ma zasadnicze znaczenie w zabezpieczeniu szybu po zakończeniu wierceń badawczych, ale przed uruchomieniem produkcji. Cement pompuje się do szybu, by zapobiec wydostawaniu się węglowodorów, a tym samym wybuchowi.

Testy Halliburtona były przeprowadzone przed wybuchem na platformie Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej 20 kwietnia, ale ani Halliburton, ani BP niczego w tej sprawie nie zrobiły - wynika z listu członków amerykańskiej komisji prezydenckiej, badającej okoliczności katastrofy, który cytuje _ WSJ Europe _.

11 osób zginęło na skutek wybuchu na platformie Deepwater Horizon 20 kwietnia. Wyciekło 5 mln baryłek ropy. Zatrzymanie wycieku trwało kilka tygodni.
List powołuje się na pismo okólne Halliburtona z 8 marca 2010 roku, w którym koncern udostępnił BP dane techniczne jednego z dwóch testów przeprowadzonych w lutym.

_ - Wynikało z nich, że mieszanka użyta do produkcji cementu nie będzie trwała, ale nie ma żadnych dowodów, że Halliburton zwrócił uwagę na tę kwestię jako problematyczną, lub że BP wykazała się dociekliwością _ - napisał _ WSJ _ cytując dokument komisji (National Commission on the BP Deepwater Oil Spill).

_ - Zarówno Halliburton jak i BP dysponowały w marcu danymi wskazującymi, że rzadka zaprawa cementowa, podobna do tej, którą wpompowano w odwiert Macondo, okaże się nietrwała, ale żaden z koncernów nie podjął w związku z tym żadnych działań _ - dodaje gazeta.

Z pierwszego z dwóch testów przeprowadzonych w kwietniu wynikało, że zaprawa będzie niestabilna, choć test ten mógł być wykonany nieprawidłowo, a z drugiego - iż zwiąże się prawidłowo.Pracownicy komisji dochodzeniowej nie mają pewności, czy Halliburton sporządził sprawozdania z obu tych testów i czy były one zakończone przed pracami z cementem, mającymi na celu zasklepienie uszkodzonego odwiertu.

Jakie będą skutki wycieku? Zobacz film National Geographic:

Raport komisji dochodzeniowej BP z początku września stwierdzał, że _ koncern BP nie jest winien rażącego zaniedbania, a wypadek jest wydarzeniem, na które złożyły się decyzje podjęte przez różne firmy _.

W ocenie autorów raportu szwajcarska firma Transocean, która była właścicielem platformy i wynajęta przez BP do prac wiertniczych, _ zlekceważyła sygnały ostrzegawcze _. Inny podwykonawca BP, Halliburton, którego prezesem i dyrektorem w latach 1995-2000 był późniejszy wiceprezydent USA Dick Cheney, odpowiadał za prace z cementem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t98479.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/bp;nie;wyplaca;premii;bo;wydaje;na;bezpieczenstwo,245,0,695285.html) BP nie wypłaca premii, bo wydaje na bezpieczeństwo Do 80 tysięcy pracowników firmy dotarł list z wyjaśnieniami od nowego szefa firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;wzywa;do;wstrzymania;odwiertow;na;morzu,160,0,692128.html) Bruksela wzywa do wstrzymania odwiertów na morzu Ma to uchronić Europę przed katastrofą ekologiczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t79379.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/kuba;bedzie;szukac;ropy;u;wybrzezy;florydy,20,0,684820.html) Kuba będzie szukać ropy u wybrzeży Florydy Plany budzą obawy Amerykanów, że w razie awarii dojdzie do kolejnej katastrofy ekologicznej.
Tagi: bp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz