Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
25.02.2013 22:50

Wyciek w Zatoce Meksykańskiej. Chcą 21 mld dolarów odszkodowania

Za kulisami wciąż prowadzone są rokowania w sprawie polubownego uregulowania sporu, co także oznaczałoby wielomiliardową rekompensatę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagohsep/sxc.hu)

W blisko trzy lata po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej przed sądem w Nowym Orleanie rozpoczął się proces o odszkodowanie, jakiego za tę największą w dziejach przemysłu naftowego USA katastrofę ekologiczną domagają się władze państwowe.

Sąd rozpatruje pozew, w którym rząd Stanów Zjednoczonych i władze pięciu stanów żądają od koncernu energetycznego BP łącznie 21 mld dolarów. Wiadomo jednak, że za kulisami wciąż prowadzone są rokowania w sprawie polubownego uregulowania sporu, co także oznaczałoby wielomiliardową rekompensatę.

W kwietniu 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i niekontrolowany wyciek ropy z podmorskiego złoża. Według władz państwowych do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się wtedy 4,9 mln baryłek ropy, natomiast BP twierdzi, że było to 3,1 mln baryłek.

Koncern podaje, że do tej pory zobowiązał się przekazać poszkodowanym około 38 mld dolarów, z czego 23 mld już wypłacił. Do tego dochodzą będące przedmiotem obecnego procesu roszczenia państwowe w kwocie 21 mld dolarów. Pod koniec ubiegłego tygodnia dzienniki _ Wall Street Journal _ i _ New York Times _ poinformowały, że władze federalne i stanowe byłyby gotowe zaakceptować ugodę, w ramach której otrzymałyby od BP tylko 16 mld dolarów - ale bez trwającego miesiące lub nawet lata postępowania sądowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Radioaktywny wyciek w USA! Grozi skażenie? Rząd wydaje rocznie 2 mld dolarów na utrzymanie kompleksu nuklearnego Hanford.
Winni katastrofy w końcu przed sądem W poniedziałek rozpoczął się proces dyrekcji i personelu huty aluminium w Ajka, na zachodzie Węgier, w której na jesieni 2010 roku doszło do toksycznego wycieku. W wyniku tej najpoważniejszej katastrofy ekologicznej w historii kraju śmierć poniosło 10 osób.
Chcą znów włączyć uszkodzoną atomówkę Znaczna część tej wody spłynęła prawdopodobnie do Pacyfiku
Tagi: proces, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz