Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydajnośc pracy w Polsce niższa niż w Hiszpanii, Grecji i Włoszech

0
Podziel się:

Wnioski z najnowszej analizy Komisji Europejskiej nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy w ogonie UE.

Wydajnośc pracy w Polsce niższa niż w Hiszpanii, Grecji i Włoszech
(Maica/iStockphoto)

Komisja Europejska opublikowała analizę, z której wynika, że wydajność pracy i udział innowacyjnych firm w polskim przemyśle plasują się znacznie poniżej średniej unijnej. Polska jest w połowie stawki, jeśli chodzi o biurokrację, która utrudnia prowadzenie biznesu. * *

Komisja zwróciła uwagę na znaczące różnice; wydajność pracy w przemyśle waha się od 125 proc. wartości dodanej brutto na pracownika w Irlandii do 20 proc. w Bułgarii. Odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw sięga od 80 proc. w Niemczech do 25 proc. na Łotwie. Najbardziej sprzyjające działalności gospodarczej przepisy obowiązują w Finlandii, ostatnie miejsce pod tym względem zajmują Włochy. Polska plasuje się w grupach krajów o najniższej wydajności pracy, najniższej innowacyjności firm oraz zawyżonych obciążeniach biurokratycznych dla biznesu.

Jeśli chodzi o wydajność pracy, KE podzieliła kraje na trzy kategorie. W pierwszej grupie o wydajności pracy _ znacznie przewyższającej średnią unijną _ znalazły się: Irlandia, Holandia, Austria, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Szwecja i Niemcy. Średnia unijna wynosi 50 proc. wartości dodanej brutto (wartość całkowitej produkcji minus jej koszty) na pracownika. W grupie krajów nieco powyżej lub nieco poniżej średniej są: Wielka Brytania, Francja, Dania, Hiszpania, Grecja, Włochy i Malta. Z kolei Polska wraz ze Słowacją, Słowenią, Węgrami, Czechami, Cyprem, Portugalią, Estonią, Litwą, Rumunią, Łotwą i Bułgarią ma wydajność pracy _ znacznie poniżej średniej UE _. Nasza wydajność ok. 30 proc. wartości dodanej brutto w przemyśle.

Najgorzej obok Węgier i Łotwy Polska wypada, jeśli chodzi o udział przedsiębiorstw innowacyjnych. Takich firm wśród wszystkich przedsiębiorstw jest w Polsce mniej niż 30 proc. Najwięcej innowacyjnych firm (więcej niż 60 proc.) mają Luksemburg i Niemcy, w przedziale powyżej 50 proc. znalazły się: Belgia, Portugalia, Irlandia, Estonia, Austria, Cypr, Czechy, Grecja, Szwecja, Włochy, Finlandia, Dania, Słowenia i Francja.

Czytaj raport Money.pl

Polska jest natomiast _ w połowie stawki _ pod względem obciążeń administracyjnych dla firm. World Economic Forum zapytał szefów biznesu, które kraje uważają za przyjazne w prowadzeniu działalności gospodarczej, a które nie. Chodzi o liczbę, pozwoleń, regulacji i obowiązków sprawozdawczych nakładanych przez poszczególne państwa na firmy.

Skala wynosiła od 1 (najwięcej obciążeń, czyli najmniej przyjazne państwa) do 7 (najbardziej przyjazne). Polska znalazła się w przedziale między oceną 2,5 a 3,5; w tej grupie towarzyszą nam Holandia, Austria, Irlandia, Łotwa, Bułgaria, Wielka Brytania, Niemcy, Słowenia, Hiszpania, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy, a także Francja. Najlepiej wypadły (ocena powyżej 3,5) Finlandia, Estonia, Dania, Cypr, Szwecja i Luksemburg, a najgorzej (ocena poniżej 2,5) Belgia, Portugalia, Grecja, Węgry i Włochy.

_ - Polska gospodarka dobrze zniosła kryzys i nadal rośnie. Kraj ten korzysta ze swojej pozycji 'przystani' przemysłowej Europy oraz dostawcy usług biznesowych dla wielu europejskich i światowych firm, jednak Polska stoi w obliczu wielu wyzwań i mogłaby bardzo skorzystać, gdyby poprawiła swoje polityki _ - oceniła KE w raporcie. Wskazała, że przedsiębiorcy w Polsce narzekają na obciążenia biurokratyczne i nieefektywną administrację. Zdaniem KE, potrzebne są prostsze i bardziej przejrzyste przepisy oraz poprawa wydajności urzędników i sądownictwa, a także usługi e-goverment.

_ - Ponadto niewystarczająco rozwinięta infrastruktura transportu nie odpowiada rosnącym potrzebom gospodarki _ - czytamy. Podobnie źle jest - zdaniem KE - z infrastrukturą energetyczną. _ - Jest ona niewystarczająca, by odpowiedzieć na konkurencję i zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej _ - ocenili analitycy. Poprawa będzie konieczna - wskazują - ze względu na konieczność sprostania wyzwaniom środowiskowym tak, by nie wzrosły przy tym nadmiernie ceny energii.

Komisja uważa, że coraz większym wyzwaniem dla stabilności i wzrostu polskiej gospodarki w długim okresie jest niski poziom innowacyjności. _ - By stosować i rozwijać nowe technologie, polski przemysł powinien rozwijać długoterminowe strategie i więcej inwestować w kapitał ludzki, badania i rozwój oraz wzmacniać pod tym względem potencjał małych i średnich firm _ - podkreślili analitycy KE.

Więcej na temat innowacyjności polskich firm - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t46487.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/boni;w;dwa;lata;musimy;podjac;25;strategicznych;decyzji,178,0,845746.html) Boni: Przed Polską 25 strategicznych decyzji Przesądzą one o przyszłym rozwoju Polski i jej innowacyjności - stwierdził szef doradców strategicznych premiera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t21354.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/coraz;wiecej;firm;z;sektora;msp;inwestuje;w;innowacje,203,0,905931.html) Idą w ślady wielkich. Inwestują w innowacyjność Przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać, że warto inwestować także w innowacje dotyczące organizacji pracy oraz marketingu i reklamy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/boni;firmy;nie;umieja;korzystac;z;internetu,196,0,827332.html) Boni: Firmy nie umieją korzystać z internetu Szef zespołu doradców premiera uważa, że polscy przedsiębiorcy nie umieją w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje cyfryzacja i globalna sieć.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)