Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydamy 727 mln zł na wsparcie inwestorów z zagranicy

0
Podziel się:

Rząd liczy, że dzięki przyjętemu dziś programowi powstaną 32 tys. nowe miejsca pracy.

Wydamy 727 mln zł na wsparcie inwestorów z zagranicy
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)

Rząd przyjął _ Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020 _ - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Program ma kosztować 727 mln zł, rząd liczy na stworzenie dzięki niemu 32 tys. miejsc pracy.

_ - Głównym celem programu jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Będzie on realizowany przez wspieranie bezpośrednich inwestycji w sektorach wysokich technologii (hi-tech), ponieważ przyczyniają się one najbardziej do rozwoju gospodarki i wzmacniania jej przewag konkurencyjnych _ - poinformowało CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Wyjaśniono, że w sektorach tych koncentruje się większość światowych przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ)._ - Szacuje się, że w wyniku realizacji inwestycji wspieranych środkami programu utworzonych zostanie ponad 32 tys. nowych miejsc pracy, a u kooperantów powstanie ich około 8 tys. Program stwarza szanse napływu do Polski nowych, innowacyjnych inwestycji, które są niezbędne dla rozwoju ekonomicznego _ - napisano.

CIR dodało, że w latach 2011-2020 na realizację programu zostanie przeznaczone 727 mln zł z budżetu państwa. 56 procent z tej kwoty zostanie przeznaczone na tworzenie nowych miejsc pracy, a 44 procent na koszty inwestycji.

Zgodnie z decyzją rządu wsparcie z programu będą mogły uzyskać dwie kategorie przedsiębiorców. Pierwsi to ci, którzy planują inwestycje w sektorach priorytetowych: motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, biotechnologii, nowoczesnych usług i badawczo-rozwojowym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wskaznik;inflacji;nie;powinien;niepokoic;przedsiebiorcow,237,0,861677.html) Wskaźnik inflacji nie powinien niepokoić przedsiębiorców
Ponadto na wsparcie mogą liczyć firmy planujące nowe inwestycje produkcyjne w innych sektorach, o minimalnych kosztach kwalifikowanych 1 mld zł i tworzących co najmniej 500 nowych miejsc pracy (tzw. _ znaczące inwestycje _ lub _ projekty znaczące _). W ramach programu udzielane będzie wsparcie dla inwestycji początkowej z dwóch tytułów: ponoszenia kosztów inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Do ubiegania się o wsparcie z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy będzie uprawniać m.in. realizacja nowej inwestycji produkcyjnej w sektorach priorytetowych, tworzącej co najmniej 250 nowych miejsc pracy o minimalnych całkowitych kosztach kwalifikowanych inwestycji 40 mln zł.

Na drugiej stronie przeczytasz, kto nie skorzysta z programu

Natomiast przy realizacji nowej inwestycji w sektorze nowoczesnych usług warunkiem wsparcia będzie utworzenie co najmniej 250 nowych miejsc pracy, przy minimalnych nakładach inwestycyjnych w wysokości 2 mln zł.

Do ubiegania się o wsparcie z tytułu tworzenia nowej inwestycji będzie uprawniać np. inwestycja w obszarach priorytetowych o kosztach kwalifikujących się do objęcia pomocą, wynoszących co najmniej 160 mln zł i tworzącej minimum 50 nowych miejsc pracy.

_ - Wsparcia udzielanego na podstawie programu nie będzie można łączyć z inną pomocą regionalną udzielaną w formie: dotacji bezpośrednich z budżetu państwa, programów współfinansowanych środkami unijnymi lub zwolnień podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych _ - napisało CIR w komunikacie. Jeśli inwestor będzie chciał także skorzystać z innych źródeł pomocy publicznej, oprócz programu, będzie musiał uzyskać na to zgodę rządu.

_ - Zasadniczo wsparcie z programu nie będzie udzielane w powiatach o stopie bezrobocia wynoszącej poniżej 75 procent średniej krajowej, chyba że przedsiębiorca otrzyma na to zgodę rządu. Jednocześnie niska stopa bezrobocia nie będzie przeszkodą do ubiegania się o wsparcie w przypadku inwestowania w sektorze nowoczesnych usług i badawczo-rozwojowym _ - wyjaśniają służby prasowe rządu.

Odpowiedzialny za realizację programu będzie minister gospodarki. Będzie on udzielał wsparcia z programu na nowe inwestycje, które uzyskają rekomendację Międzyresortowego Zespołu ds. Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej. Wyniki monitorowania realizacji programu zostaną zawarte w rocznych sprawozdaniach ministra gospodarki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;sprzedaz;detaliczna;spada;bezrobocie,22,0,858902.html) Rośnie sprzedaż detaliczna, spada bezrobocie W maju sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 13,8 proc.w skali roku, a stopa bezrobocia wyniosło 12,2 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t136975.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przedsiebiorcy;wybrali;najlepszy;rzad;iii;rp,103,0,857447.html) Przedsiębiorcy wybrali najlepszy rząd III RP Przedsiębiorcy uważają, że rządy Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego były do tej pory najlepsze dla gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141727.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kierowcy;i;-;kogo;szukaja;pracodawcy,181,0,852149.html) Kierowcy i... - kogo szukają pracodawcy? W cenie byli m.in. kierowcy i szwaczki. Najwięcej zarabiali pracownicy z województwa mazowieckiego
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)