Notowania

Wydłużenie wieku emerytalnego. Kobiety protestują

Wśród protestujących były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych, marynarskich. Według policji demonstrowało ok. 400-500 kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

_ Wspierajcie Tuska czynem, umierajcie przed terminem _, _ Donald, kochanie, kobiety sprawią ci lanie _. _ Donald Tusk, gdzie twój mózg _ - to niektóre z haseł, jakie można było dziś usłuszeć przed budynkiem Centrum Partnerstwa Społecznego _ Dialog _ w Warszawie, gdzie obraduje Komisja Trójstronna.

Po godz. 17 zakończył się protest kobiet z OPZZ, Solidarności i Forum Związków Zawodowych. Sprzeciwiały się podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat.

Kobiety demonstrację rozpoczęły przed godz. 14. Przyjechały z całej Polski, by wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji Platformy Obywatelskiej. Wśród protestujących były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych, marynarskich. Według policji demonstrowało ok. 400-500 kobiet.

W posiedzeniu Komisji Trójstronnej uczestniczy premier Donald Tusk. Przewodniczy mu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W trakcie spotkania zaplanowano debatę o projekcie reformy emerytalnej.

Kobiety tuż przed wejściem premiera do budynku, wręczyły mu kwiaty oraz garnek z jajkami po to, by - jak tłumaczyły - _ premier nie robił sobie z nich jaj _. Po wręczeniu kwiatów i garnka premierowi, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ Ewa Zydorek powiedziała, że _ pan premier nie odezwał się ani słowem _. _ - Myślę, że był zaskoczony tym co go spotkało _ - powiedziała.

_ - Oddałyśmy mu kwiaty, które premier rozdawał nam 8 marca, mówiąc mu, że kwiatów nie chcemy. Chcemy referendum w sprawie wieku emerytalnego. Chcemy uczciwej debaty, możliwości pracowania do 67 roku życia, nie takiego obowiązku _ - podkreśliła. Dodała, że możliwość to znaczy _ nie 50 plus i bezrobocie lub praca na umowy śmieciowe, ale rzetelne miejsca pracy _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m208311.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;koalicji;nie;zagraza;ratingowi;polski,78,0,1051726.html) *Kryzys w koalicji pod lupą agencji ratingowych * Dyrektor Fitch zabrał głos w sprawie polskiej reformy emerytalnej. Co się stanie, jeśli Tusk i Pawlak nie dojdą do porozumienia? W trakcie demonstracji trzymały transparenty z napisami _ W ramach Donka miłości tyraj do starości _, _ Praca do 67! Jaka praca - bezrobocie albo głodowy kontrakt do śmierci _, _ Pracy do śmierci nie _, _ Ratunek dla ZUS-u, babcie w pracy z przymusu _.

Śpiewały: _ Wspierajcie Tuska czynem, umierajcie przed terminem _, _ Donald, kochanie, kobiety sprawią ci lanie _. _ Żeby Polska dalej rosła, trzeba wodza, a nie osła _, _ Donald Tusk, gdzie twój mózg _.

_ Chcemy, aby premier przeanalizował zawody, które naprawdę nie mogą funkcjonować w wieku 67 lat. (...) Już kilkakrotnie zadawaliśmy pytania premierowi, czy sobie wyobraża 67-letnią pielęgniarkę w szesnastej i osiemnastej godzinie pracy? Pan premier nie odpowiedział na to pytanie do dziś _ - powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska.

Wskazała, że szpital wojewódzki w Tychach wypowiada obecnie umowy o pracę 400 osobom. W zamian proponuje pracę na kontraktach. _ - Chyba nie idziemy w dobrą stronę, zwłaszcza w kontekście podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat _ - zaznaczyła.

Maria Ochman, szefowa sekretariatu ochrony zdrowia Solidarności mówiła do zgromadzonych kobiet, że premier powinien prowadzić dialog na temat podniesienia wieku emerytalnego z nimi, a nie z feministkami i kobietami biznesu. _ Mówimy "nie" premierowi, który chce zniszczyć nasze rodziny. (...) Jeśli pan chce decydować o naszej przyszłości, to niech pan zlikwiduje umowy śmieciowe _ - krzyczała. Apelowała o zwiększanie dostępu do tanich kredytów dla młodych Polaków, aby chcieli mieszkać i pracować w Polsce, a nie za granicą.

Zaapelowała także do wicepremiera Waldemara Pawlaka, który do niedawna był przewodniczącym Komisji Trójstronnej: _ Panie Waldku, pan się nie boi, pan walczy o naszą przyszłość! _. Zapowiedziała, że protestujący sprawdzą, czy Pawlak będzie równie stanowczy w obronie praw pracowniczych, jak w obronie przywilejów, z których od lata korzysta PSL.

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz powiedział dziennikarzom, że nie zgadza się z protestującymi kobietami. Argumentował, że od końca II wojny światowej czas życia kobiet wydłużył się o 15 lat, a wiek emerytalny nie zmienił się. Zdaniem eksperta rozsądnym kompromisem byłoby przyjęcie wieku emerytalnego 67 lat, a dla osób, które nie czują się na siłach pracować dalej, a zgromadziły już odpowiedni kapitał emerytalny, możliwość przejścia na częściową emeryturę np. na 2 lata przed osiągnięciem 67 lat.

Wiceprezes NBP Witold Koziński powiedział z kolei, że podniesienie wieku emerytalnego jest absolutnie konieczne i nie ma co do tego wątpliwości. _ Dyskusja w tej sprawie powinna trwać jak najkrócej _ - zaznaczył. Jego zdaniem, jeśli nawet brak porozumienia odbije się na kursie złotego, to będzie to krótkotrwałe. _ - Mam nadzieję na porozumienie stron _ - dodał.

W sprawie zmian przygotowanych przez resort finansów nie ma porozumienia ani w Komisji Trójstronnej, ani w koalicji. Zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w środę przez zespół ds. ubezpieczeń społecznych KT, pracodawcy popierają podniesienie wieku emerytalnego, a związkowcy są przeciwni zmianom. Z kolei wobec braku porozumienia z koalicjantem, zarząd PO upoważnił w środę premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej.

Zmiany w kształcie zaproponowanym przez premiera krytykuje PSL. Ludowcy chcą m.in. podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata do 2020 r. - dla kobiet do 62. roku życia, a mężczyzn do 67. - oraz emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek. Według PSL w grę wchodziłoby także podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, ale z możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Ludowcy proponują też dopłaty do kapitału emerytalnego dla matek wychowujących dzieci.

PO zgadza się na emerytury cząstkowe - tak, aby kobiety po 63. roku życia mogły korzystać z emerytury wcześniejszej, w sytuacji, kiedy np. nie mogłyby pracować w pełnym wymiarze.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej w Money.pl
Szybsza emerytura dla kobiet. Pawlak ma plan PSL chce uzależnić wiek emerytalny kobiet od liczby dzieci oraz wprowadzić ulgę dla zatrudniających absolwentów.
Boisz się reformy? Zadzwoń pod 19524 Informacje o przebiegu prac nad reformą emerytalną można uzyskać w ogólnopolskim centrum teleinformatycznym Zielona linia.
Kryzysowa narada Platformy. Będą wybory? Palikot to oszust. SLD jest za słabe. Najlepsze będą wcześniejsze wybory - mówi jeden z członków zarządu PO.
Tagi: wydłużenie wieku emerytalnego, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz