Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydłużenie wieku emerytalnego. "Teraz, albo wcale"

0
Podziel się:

Donald Tusk zapewnił, że bierze pełną odpowiedzialność za wprowadzane zmiany.

Wydłużenie wieku emerytalnego. "Teraz, albo wcale"
(Piotr BLAWICKI/East News)

Premier Donald Tusk zapewnił, że bierze pełną odpowiedzialność za zmiany dotyczące wieku emerytalnego. Dodał, że trzeba się zastanowić nad powiązaniem odprowadzania składek emerytalnych z podatkiem dochodowym.

Szef rządu spotkał się z przedstawicielkami Rady Programowej Kongresu Kobiet w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. Dyskusja poświęcona była propozycjom podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat i zrównania go w przypadku kobiet i mężczyzn. W najbliższych dniach projekt ma być poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Tusk powiedział, że jego obowiązkiem jest tłumaczyć powody i prawdopodobne skutki podwyższenia wieku emerytalnego. Przyznał, że _ operacja _ może być bolesna z punktu widzenia wielu ludzi, szczególnie kobiet. Zapewnił, że zdecydował się na reformę z pełną świadomością, że nie wszyscy będą w stanie to zaakceptować oraz bierze za zmiany pełną odpowiedzialność.

Zaznaczył, że podniesienie wieku emerytalnego w Polsce jest koniecznością, jest też gotów ponieść za to pełne ryzyko polityczne. _ - Wiem, że nie mam wyjścia _ - przyznał szef rządu. Poprosił kobiety o zrozumienie jego determinacji w sprawie tej reformy.

_ - Robimy to w imię najwyższego poczucia odpowiedzialności za to, żeby ten system dał elementarne zabezpieczenie, tę należną każdemu emeryturę, a nie żeby za kilkanaście lat ktoś powiedział: "nie jesteśmy w stanie zapłacić emerytury" _ - podkreślił Tusk._ - Uważam, że jeżeli reformy emerytalnej nie załatwimy w ciągu trzech miesięcy, to jej w ogóle nie załatwimy _ - powiedział.

Dodał, że powiększa się w Polsce grupa ludzi, która na różne sposoby omija obowiązek płacenia składek emerytalnych, choć nie jest w szarej strefie. Poinformował, że poprosił Ministerstwo Finansów, aby przygotowało model, który wiązałby odprowadzanie składek emerytalnych ze ściąganiem podatku. _ - Nie mówię, że to zastosujemy, trzeba się zastanowić _ - powiedział.

Tymczasem zakończyło się posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej, pierwsze od ponad pół roku. Rozmawiano głównie o sprawach organizacyjnych. Posiedzeniu przewodniczył jej nowy przewodniczący Władysław Kosiniak-Kamysz.

Omawiano też kwestie związane z rządową propozycją podniesienia wieku emerytalnego. Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt podnoszący wiek emerytalny będzie przedstawiony partnerom społecznym w formie zaprezentowanej w expose premiera Donalda Tuska. Partnerzy społeczni mają otrzymać dokument w najbliższy wtorek.

Czytaj więcej na temat zmian w emeryturach w Money.pl
PSL zniweczy zapowiedzi Tuska w sprawie wieku emerytalnego? Premier liczy, że przekona Ludowców. Ci jednak chcą zgłosić w Sejmie poprawki do rządowego projektu.
Spotkanie u prezydenta to "wielka ściema"? Według posła Mularczyka prezydent odgrywa w sprawie reformy emerytalnej rolę "dobrego policjanta".
Późniejsze emerytury? Tak będą namawiać Na spotkaniu w Sztokholmie premierzy z państw nordyckich, bałtyckich oraz Wielkiej Brytanii zastanawiali się, jak przekonać ludzi do późniejszego przechodzenia na emeryturę.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)